Watermarking in medical images by using DCT, DWT, DFT and LSB algorithms
DCT, DWT, DFT ve LSB algoritmaları kullanılarak medikal resimlerde dijital damgalama
- Tez No: 395513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR, DOÇ. DR. ERSİN ELBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dijital damgalama yöntemi son günlerde giderek yaygınlaşan bir araştırma konusudur. Damagalama orjinal resmin içine logo resmi gizlenerek yapılmaktadır. Bu tezde, medikal resimler üzerinde (MR) DCT, DWT ve DFT yöntemleri kullanılarak logo resmi gömülmüştür. Daha sonra bu resimlere çeşitli ataklar uygulanmıştır. Ataklardan sonra ise atak uygulanmış resimlerin PSNR değerleri ölçülmüştür ve atak sonrası geri çıkartılan logo resimleri üzerinde ise SR değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca LSB yöntemi ile şifreli mesaj medical resimlerin içine gömülmüştür. Sonrasında ise ataklar uygulanarak bu resimlerin PSNR değerleri ile birlikte şifreli mesaji geri çıkartılma işlemi yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı medikal resimler üzerinde damgalama işlemi ve saldırılardan sonraki PSNR ve SR değerlerini karşılaştırmaktır
Özet (Çeviri)
Digital watermarking is a research area that is becoming increasingly common nowadays. Watermarking is performed by hiding a logo in the original image. In this thesis, logo images are embedded into the medical images (MRI) using DCT, DWT and DFT methods and various attacks are applied on the resulting images. After the attacks, the PSNR values of the attacked images are measured and the SR values of the recovered logo images are calculated. Moreover, using the LSB method, encrypted messages are embedded into the medical images. Then, by applying various attacks, the PSNR values and encrypted messages are extracted from these images. The main objectives of this study are to digitally watermark the medical images and compare the PSNR and SR values before and after the attacks on the images.