Ambulance management system using GUI matlab
GUI matlab kullanımı ambulans yönetim sistemi
- Tez No: 395515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ HAKAN MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Verimli bir acil ambulans hizmeti yaralı kişilere ulaşmak ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde en yakın hastaneye ulaştırılması için sağlanmalıdır. Bunu yapmak için, ambulans sürücüsü en yakın hastaneye en kısa yolu takip kaza sitesine ulaşmak için en kısa yol ağı seçmeniz gerekir. Son birkaç on yıl boyunca, farklı CBS tabanlı sistemlerin çeşitli böyle bir yolun seçilmesinin yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bu tez Kerkük, Irak'ın şehre bir ambulans yönetim sistemi (AMS) tanıtmaktır. Bir MATLAB grafik kullanıcı arayüzü (GUI), ve kaza ve hastane arasında kaza ve ambulans arasındaki olası tüm yolları hesaplayarak harita üzerinde bir ulaşım yolu yönetmek için bir platform olarak kullanılır. Kısa genel yol daha sonra elde edilen harita koordinatlarına göre seçilebilir.
Özet (Çeviri)
An efficient emergency ambulance service must be provided in order to reach injured persons and transport them to the nearest hospital as rapidly as possible. To do so, the ambulance driver must select the shortest road network to reach the accident site, followed by the shortest path to the nearest hospital. Over the last few decades, a variety of different GIS-based systems have been developed to aid in the selection of such a path. This thesis aims to introduce an ambulance management system (AMS) to the city of Kirkuk, Iraq. A MATLAB graphical user interface (GUI) is used as a platform with which to manage a transportation path on the map by calculating all possible paths between accident and ambulance, and between accident and hospital. The shortest overall path can then be selected based on the obtained map coordinates.