A study on some verifiable electronic voting schemes: Dynavote, end-2-end verifiable voting and efficient receipt free voting
Doğrulanabilir elektronik oylama yöntemleri üzerine bir araştırma: Dynavote, iki yönlü doğrulanabilen oylama ve verimli alındı onaylı oylama
- Tez No: 395527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NURDAN SARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son on yılda elektronik oylama oy verme sürecinde kullanılan bir metot olma yolunda gelişme sağlamıştır. Elektronik oylama ya da uzaktan oylama(internet ile oylama) usulü ilginç araştırma başlıklarından biri haline gelmiş, posta yoluyla oylama ya da uzaktan oylama için uygulanmış olan düzenlemelerin çoğunun temin edilmesi üzerine inşa edilmiştir. Uzaktan oylama sistemleri dışarıdaki grupların/yabancıların saldırısına uğramak açısından kontrollü çevrelerdeki elektronik oylama sistemlerinden daha kırılgan bir yapıya sahiptir. Uzaktan oylama düzeninin sistemin hatasız bir şekilde işleyişini ve güvenliğini sağlaması ve aynı zamanda kullanımını ve baskıyı (ve ileriki bölümlerde bahsedilecek diğer hususları) kolaylaştırıp rahatlatması gerekmektedir. Bu tezde, elektronik oy ile ilgili teorik bir çalışma verilmekte ve aynı zamanda elektronik oylama sistemini kullanan ülkeler sıralanmakta olup, bilahare elektronik oylama sistemlerinin karşılaşmakta olduğu gereksinimler/şartlar ve güvenlik konuları da sunulmaktadır. İlaveten, elektronik oylama sisteminin amacı doğrultusunda kullanılan bazı şifreli algoritmalar ve sistemlerin geçmişleri de kısa bir şekilde anlatılmaktadır. Elektronik oylama amacı ile tasarlanmış olan bazı proje modelleri (şifreleme algoritmaları açısından) tarif edilmekte ve her bir modelin başarılı yönleri ya da uğradığı başarısızlıklar anlatılmaktadır. Üç elektronik oylama sistemi arasında bir karşılaştırma yapılmış olup, burada bahis konusu algoritmalar detaylı bir şekilde tarif edilmiş ve sistemlerin başarılı ve başarısız yönlerinin bir analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, bu üç elektronik oylama sistemi seçilmiştir çünkü bu üç elektronik oylama sisteminin yazarları, yöntemlerinin elektronik oylamanın sağlamak zorunda olduğu farklı gereksinimleri karşıladıklarını ifade etmişlerdir. Gereksinimlerden birini karşılamak için diğerinden ödün vermek gerekebilir. Bu yolla, elektronik oylamanın gereksinimleri irdelenilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In the past decade the electronic voting has been developed of being a way of counting the votes. The process of electronic voting or voting remotely (voting via the Internet) has become one of the interesting research topics, has been built on the provision of many of the regulations that have been implemented to a vote-mail or remote voting. Remote voting systems are more vulnerable to attack by outsiders than electronic voting systems in controlled environments. The remote voting scheme should provide the accuracy and security of the system and also ease of use and coercion (and other things will be mentioned later). In this study, a theoretical study of the electronic vote is given and also countries that have used electronic voting are listed, also barriers and requirements facing the process of designing the electronic election systems have been provided. In addition, a brief background of some encryption algorithms and systems which are used for the purpose of the design of electronic voting systems are given. Some models of schemes (in terms of cryptographic algorithms) have been designed for the purpose of electronic voting are described and the success and failure of each of them are given. The three electronic voting systems, have been described in details and analyzed in terms of success and also shortcomings of these systems. In this study, these three schemes have been chosen since the authors of these three schemes claim to satisfy different aspects of electronic voting requirements . To satisfy one requirement, one may compromise on other requirement. By this way, requirements of electronic voting may be examined.