Efficient decoding of block codes in DVB-S2 standard
DVB-S2 standardındaki blok kodlarının etkin çözümleri
  1. Tez No: 395538
  2. Yazar: IBRAHIM ATTAR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ORHAN GAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında DVB-S2 standardında bulunan LDPC ve blok kodlarının benzetimleri yapılmıştır. BCH kodlarının çözümü için hata genliklerini baz alan son zamanlarda geliştirilen bir yöntem denenmiştir. Kullanılan yöntem düşük karmaşıklık miktarına sahip olmakta ve donanımsal olarak gerçekleştirilmesi oldukça kolaydır. Benzetimi yapılan bu yeni teknik gelecekteki DVB-S standartlarında kullanılabilir. LDPC kodlarının çözümü için yumuşak karar yayılması algoritması kullanılmıştır. Bütün benzetimler MATLB ortamında yapılmış ve bit hata oranı performans grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, decoding algorithms for BCH and LDPC codes used in DVB-S2 standard are implemented in MATLAB environment. For the decoding of LDPC codes, soft decision based belief propagation algorithm is used and for the decoding of BCH codes, a new recently developed technique, which is called soft decoding based on error magnitudes, is employed. The new approach has lower complexity compared to its counterparts and easy to implement in hardware and for this reason it can be used in future DVB-S2 standards. Bit error rate performance graphs for the decoding algorithms are obtained via computer simulation in MATLAB environment.