PT(SCN)4 ve PD(SCN)4 ün kristal mühendisliğinde kullanımı
The use of PT(SCN)4 AND PD(SCN)4 in crystal engineering
- Tez No: 395540
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, FDY1 [C15H17B3N3O5]. [Pt(SCN)4].2(H2O] ve FDY2 [C15H17B3N3O5].[Pd(SCN)4].2(H2O] kompleksleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Komplekslerin kristal yapıları X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. FDY1 kompleksi monoklinik kristal sisteminde, P21/c uzay grubunda, a=10.443 Å, b= 24.918 Å, c= 15.048 Å, α=90°, β=133.945°, γ=90°, V=2819.4 Å3, Z=4 birim hücre parametrelerinde, FDY2 kompleksi monoklinik kristal sisteminde, P21/c uzay grubunda, a=10.515 Å, b= 24.947 Å, c= 15.078 Å, α=90°, β=134.215°, γ=90°, V=2834.8 Å3, Z=4 birim hücre parametrelerinde kristallenmiştir. FDY1 kompleksi asimetrik birim hücresinde bir Pt(SCN)4, bir boroksin ve iki su molekülü, FDY2 kompleksi bir Pd(SCN)4, bir boroksin ve iki su molekülü içermektedir. Kristal mühendisliğinde“Synthon”ve“Tecton”terimlerinin kullanımı yaygındır. Moleküler tecton (yapı taşı) olarak kullandığımız tiyosiyanat bazlı hidrojen bağlı sintonlar (OH•••SCN) kristal yapıların geniş bir alanda kullanılabileceğini açıklar. Kristal mühendisliğinde boronik asit türleri hidrojen bağları oluşumunda ana malzeme olarak kullanılmaktadır. FDY1 ve FDY2 komplekslerinin kristal yapısında da M-SCN•••HN(boroksin), M-SCN•••HO(su) ve BO•••HN hidrojen bağlarıyla bağlanarak üç boyutlu (3D) paketlendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. thesis, [C15H17B3N3O5].[Pt(SCN)4].2(H2O] FDY1 and [C15H17B3N3O5].[Pd(SCN)4].2(H2O] FDY2 has been synthesized and structurally characterized. The crystal structures of complexes are determined by the single crystal X-ray diffraction method. The compound FDY1 crystallizes in monoclinic, space group P21/c, a=10.443 Å, b= 24.918 Å, c= 15.048 Å, α=90°, β=133.945°, γ=90°, V=2819.4 Å3, Z=4 , the compound FDY2 crystallizes in monoclinic, space group P21/c, a=10.515 Å, b= 24.947 Å, c= 15.078 Å, α=90°, β=134.215°, γ=90°, V=2834.8 Å3, Z=4 respectively. The complex FDY1 contain one Pt(SCN)4 and the complex FDY2 contain one Pd(SCN)4 ,one boroxine and two water molecules in the asymmetric unit. The“Synthon”and“Tecton”tersm are widely used in crystal engineering. The use of molecular tecton (building block) able to form thiocyano-based hydrogen bonded synthons (OH•••SCN) to synthesise a diverse range of crystal structures is described. In crystal engineering, boronic acid types is used as a core material in the formation of hydrogen bonds. In the crystal structure of FDY1 and FDY2, molecules are linked by intermolecular M-SCN•••HN(boroxine), M-SCN•••HO(water) and BO•••HN hydrogen bonds, forming a three-dimensional network.