Merkez metal atomu içeren ve içermeyen oktakis ftalosiyanin maddeleri kullanılarak üretilen ince filmlerin uçucu organik buharlar ile etkileşme özellikleri
Organic vapour interaction properties of thin films fabricated using metal free and metallated octakis phthalocyanine materials
- Tez No: 395559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Metalsiz Ftalosiyanin, Bakır ve Çinko içerikli Ftalosiyanin türevleri Lagmuir-Blodgett (LB) ince film maddesi olarak seçilmiştir. Bu maddelerin su yüzeyindeki davranışları LB ince film tekniği ile incelenmiştir. Tek vagonlu LB ince film teknesi kullanılarak kuartz cam, kuartz kristal ve altın yüzeye transfer işlemi gerçekleştirilmiştir. LB ince filmler, Mor Ötesi (UV)-Görünür Bölge Spektrofotometresi ve Yüzey Plazmon Rezonans (SPR) tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Kuartz Kristal Mikrobalans (QCM) Tekniği ve Yüzey Plazmon Rezonans tekniği kullanarak ince filmlerin organik buharlar ile etkileşimi incelenmiştir. Organik buhar olarak aromatik hidrokarbonlar (benzen ve toluen), alkoller (metanol ve etanol) ve klorlu alifatik hidrokarbonlar (kloroform, diklorometan ve karbontetraklorür) kullanılmıştır. İnce filmlerin gaz molekülleri ile etkileşimi dipol-dipol etkileşimi veya hidrojen bağı etkileşimi cinsinden analiz edilmiştir. Yüksek kırılma indeksine sahip olan organik gaz moleküllerinin QCM tekniğine göre SPR tekniğinde daha yüksek bir tepki gösterdiği görülmüştür. Deneylerin QCM tekniği ile yapılması merkez metal atom gaz tepkisini kuvvetlendirirken, SPR tekniğinde aynı etki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Metal free phthalocyanine and Cu and Zn incorporated phthalocyanine organic materials have been selected as Langmuir Blodgett (LB) thin film materials. The behavior of these materials on the water surface has been investigated using the LB thin film technique. Using single compartment LB thin film technique transfer onto quartz glass, quartz crystal and gold coated substrates have been made. The LB thin films have been characterized using UV-Visible Spectrophotometer and Surface Plasmon Resonance (SPR) Technique. The interaction of the thin films with the organic vapours have been investigated using Quartz Crystal Microbalance (QCM) and Surface Plasmon Resonance techniques. Aromatic hydrocarbons (benzene and toluene), alcohols (methanol and ethanol) and chlorinated aliphatic hydrocarbons (chloroform, dichloromethane and carbon tetrachloride) have been used as analyte organic vapours. The interaction of the gas molecules with the thin films have been analyzed in terms of dipol-dipol interaction and hydrojen bonds. It is found that the organic gas molecules with higher refractive index show higher response via QCM technique compared with the SPR technique. It is also found that the investigation performed by QCM technique enhance the central metal atom effect while similar effect could not been observed via SPR technique.