Yıldızların iç yapı sabitlerinin farklı metallikler için hesaplanması
Internal structure of the stars of the calculation for different metallic
  1. Tez No: 395560
  2. Yazar: ÇAĞLA ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY İNLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, farklı başlangıç metallikler için iç yapısal katsayıları ele almaktayız. Z=0.0001, Z=0.001, Z=0.004, Z=0.01, Z=0.02, Z=0.03 metalliklerine sahip 1-40 Mʘ Güneş kütlesi arasındaki bir dizi yıldız kütle modeli hesaplanmıştır. Ayrıca, Z=0.0134 Güneş metallik değeri içinde katsayılar hesaplanmıştır (Apslund ve grubu (2009)). Her bir model için k2, k3, k4 iç yapı değerleri ve diğer ilişkili katsayılar Radau denklemi ile Fortran'da yer alan Radau Programı sayısal olarak birleştirilerek türetilmiştir. ZAMS için, Wisconsin Madison Üniversitesi Astronomi Bölümü EZ Web derlemesi sonuçları, Radau Programı'nda kullanılmıştır. Sonuçlar, güncel olarak İnlek ve Budding (2012) tarafından tarif edilen yöntemle değerlendirilmiştir. KOI-126 düşük kütleli yıldız modelleri için Feiden ve grubunun (2011) bulgularıyla bu çalışmada elde edilen bulgular karşılaştırılmıştır. Bulgular ayrıca Zasche (2012)'nin bazı gözlemlenen yıldızlarıyla ilgili bulgularıyla ve Claret (2004)'in bulgularıyla da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we present internal structure coefficients for different initial metallicities. A series of stellar models of mass between 1-40 Mʘ with metallicities Z=0.0001, Z=0.001, Z=0.004, Z=0.01, Z=0.02, Z=0.03 were computed. We also computed coefficients for the solar metallicity value Z=0.0134 (Asplund et al.( 2009 )). For each model, values of the internal structure constants k2, k3, k4 and other related structure coefficients were derived by numerically integrating Radau's equation with Radau Program in Fortran. The results of EZ Web compliation of the Dept. of Astronomy, University of Wisconsin Madison for ZAMS were used in Radau Program. Results are evaulated by the following method described recently by Inlek&Budding (2012). We made comparisons of this study with the results of Feiden et al. (2011) for low-mass stellar models of KOI-126. We also compared our findings with the results of Zasche (2012) for some observed stars and those of Claret (2004).