Düzlem çelik çerçevelerin sosyal örümcek optimizasyonuna göre boyutlandırılması
Optimum design of plane steel frame according to social spider optimization
  1. Tez No: 395571
  2. Yazar: METİN YETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN EFE, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda doğa olaylarını taklit ederek geliştirilen algoritmalar araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmüştür. Bu algoritmalar birçok mühendislik alanında kullanılmaktadır. Yapı mühendisliğinde ise özellikle çelik yapıların optimum tasarlanması konusunda birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmada düzlem çelik çerçevelerin optimum tasarımını yapan sosyal örümcek optimizasyon (SSO) algoritma tabanlı bir yazılım geliştirilmiştir. SSO algoritması visual basic applications (VBA) program dilinde kodlanmış ve SAP2000 programıyla entegre edilmiştir. Düzlem çelik çerçeveler Amerikan Çelik Yapılar Enstitüsü - Yük ve Dayanım Faktörü Tasarımı (AISC - LRFD) şartnamesi kullanılarak boyutlandırılmıştır. Geliştirilen SSO algoritmasının etkinliğini test etmek için literatürden seçilen düzlem çelik çerçeveler kullanılmıştır. Sonuçlar literatürde kullanılan diğer optimizasyon yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarından SSO algoritmasının güçlü bir algoritma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, algorithms developed by mimicking natural events have attracted great attention to researchers. These algorithms are used in many engineering fields. There are many studies in structural engineering, especially optimum design of steel structures. In this study, social spider optimization (SSO) algorithm based computer program has been developed for optimum design of the plane steel frames. SSO algorithm based computer program is written by using visual basic applications (VBA) language and integrated with the SAP2000 program. Plane steel frames are designed according to the American Institute of Steel Construction - Load and Resistance Factor Design (AISC - LRFD) specification design code. In order to test the effectiveness of the developed algorithm, design examples are selected from the literature studies. Obtained results have been compared with the results of literature studies. It is clearly seen from these comparisons that SSO is a powerful algorithm and can be used in structural design problems.