Ruscus aculeatus L. ve Punica granatum L. bitkilerinin ekstrelerinin ve boyanmış kumaş örneklerinin antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Determining antimicrobial activity of different solvent extracts and dyed fabric sample of Punica granatum and Ruscus aculeatus
- Tez No: 395570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızda Balıkesir Merkez ilçesinden toplanan nar kabukları ve Balıkesir Havran ilçesinden toplanan tavşanmemesi bitkisinin köklerine ait etanol ekstrelerinin anti-mikrobiyal aktiviteleri, boyanmış kumaş örneklerinin antibakteriyal ve antifungal aktiviteleri ICP analizleri ile elementlerin miktarları ve HPLC analizleri ile de fenolik madde içerikleri belirlendi. Çalışmamızda P.granatum ve R.acualateus bitkilerine ait etanol ekstrelerinin antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemi ile incelendi ve minimum bakterisit/fungisit konsantrasyonu belirlendi. Antimikrobiyal aktivitede Staphylococcus aureus (ATCC 6538P), Klebsiella pneumoniae (CCM 2318), Escherichia coli (ATCC 11230), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Proteus vulgaris (ATCC 6897), Bacillus cereus (CCM 99), Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (ATCC 33592), Shigella sonnei (ATCC25931), Salmonella typhimurium (ATCC 14028), Aspergillus niger van Tiegh (TA 47-), Aspergillus flavus Link (TA 41-17), Aspergillus ochraceus K. Wilh. (MUCL 39534), Fusarium proliferatum (Matsushima) Nirenberg (TA 18-2) ve maya olan Candida albicans (ATCC 10239) kullanıldı. Boyanan kumaş örneklerinin aktivitesinin belirlenmesi için ise AATCC 147 ve AATCC 100 standardına göre belirtilen 2 bakteri (Staphylococcus aureus ve Klebsiella penumoniae) kullanıldı. Antimikrobiyal aktivite sonuçları incelendiğnde; P.granatum etanol ekstresi P.vulgaris(6.3 mg/mL), S.aureus (1.6 mg/mL), P.aeuroginosa (12.5 mg/mL), K.pnemoniae (12.5 mg/mL), S.typhimurium (25 mg/mL) bakterileri üzerinde bakterisit etki gösterdi. R.acualetus etanol ekstresi P.aeuroginosa (12.5 mg/mL), K.pnemoniae (25 mg/mL) ve MRSA (25 mg/mL) bakterileri üzerinde bakterisit etki gösterdi. P.granatum sadece A.flavus üzerinde fungusit etki gösterirken R.acualetus tüm funguslar üzerinde fungusit etki gösterdi. HPLC analizleri ile bitkilerin fenolik içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, Balikesir Central district collected from pomegranate peel and Balıkesir of the roots of the collected Ruscus aculeatus plant from Edremit district of ethanol extracts of anti- microbial activity , antibacterial and antifungal activities of dyed fabric samples with quantities and HPLC analysis of elements by ICP analysis identified phenolic contents . In our study, the antimicrobial activity of ethanol extracts of P.granatum and R.acualateus were examined using the disc diffusion and microdilution methods, and a minimum bactericide/fungicide concentration was determined. For the antimicrobial activity, Staphylococcus aureus (ATCC 6538P), Klebsiella pneumoniae (CCM 2318), Escherichia coli (ATCC 11230), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Proteus vulgaris (ATCC 6897), Bacillus cereus (CCM 99), Metisilin resistant Staphylococcus aureus (ATCC 33592), Shigella sonnei (ATCC25931), Salmonella typhimurium (ATCC 14028), Aspergillus niger van Tiegh (TA 47-3), Aspergillus flavus Link (TA 41-17), Aspergillus ochraceus K. Wilh.(MUCL 39534), Fusarium proliferatum (Matsushima) Nirenberg (TA 18-2) and Candida albicans (ATCC 10239), which is a yeast, were used. The dyed fabric samples were assayed antibacterial activity against two bacteria (Staphylococcus aureus and Klebsiella penumoniae) according to standards of AATCC 147 and AATCC 100. In our study, the antimicrobial activities, ethanol extracts of P.granatum had a bactericide effect P.vulgaris(6.3 mg/mL), S.aureus(1.6 mg/mL), P.aeuroginosa (12.5 mg/mL), K.pnemoniae (12.5 mg/mL), S.typhimurium (25 mg/mL). Ethanol extracts of R.acualateus had abactericide effectP.aeuroginosa (12.5 mg/mL), K.pnemoniae (25 mg/mL) ve MRSA (25 mg/mL). While P. granatum had a fungicide effect on A.flavus, R.acualateus had a fungicide effecton all fungus. By means of HPLC analysis, phenolic compounds were determined in the extracts of the plant and the results were discussed.