Modelling air pollution by accidental releases in the İzmit industrial area
  1. Tez No: 39559
  2. Yazar: OKHAN ÇOKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İzmit Sanayi Bölgesi' nde, olası bir kaza sonucu atmosfere yayılabilecek kirletici gazların modelleme çalışması LINCOM/RIMPUFF (Danimarka Riso National Laboratory tarafından geliştirilen) hava kirliliği modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerekli rüzgar bilgileri Kandilli Rasathanesi' nin bir çalışmasından alınmıştır. Bazı olası senaryolar için duman davranışları ve îzmit yerleşim bölgesindeki konsantrasyonlar incelenmiştir. Seçilen noktalarda yüksek konsantrasyon seviyeleri gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar olası bir kaza sonucu atmosfere yayılacak olan kirletici gazların uygun şartlar altında îzmit yerleşim bölgesini çok ciddi bir şekilde etkileyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An air pollution modeling study for accidental release scenarios in îzmit Industrial Area was performed making use of the flow and diffusion model LINCOM/RIMPUFF (developed by Riso National Laboratory, Denmark). The necessary wind data was taken from a study of Kandilli Observatory And Research Center. The model results for puff behaviors and concentrations over settlement area of Izmit were discussed for some scenarios. High concentration levels were obtained at the selected detector points. The predicted results show that under suitable conditions the settlement area of İzmit will suffer seriously from the effects of such an accidental release in case of the absence of early emergency actions.