Balıkesir ili şehir merkezi ve Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi' nin elektromanyetik alan haritası
Electromagnetic field map of Balikesir city center and Balikesir University Cagıs Campus
- Tez No: 395595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektromanyetik alanlar ile oluşan elektromanyetik kirlilik konusu günümüzde çok tartışılan ve dikkat çeken bir konudur. Ülkemizde ve tüm dünyada bu konu üzerinde, özellikle canlı yapılar üzerindeki uzun vadede etkilerinin araştırılması amacıyla, çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bu bağlamda çalışmada, bilimsel bir kaynak oluşturmak amacıyla Balıkesir ili şehir merkezi ve Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi' nin 100 KHz – 3 GHz frekans aralığındaki elektromanyetik alan haritaları çıkartılmıştır. Ölçümler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu onaylı cihazlar kullanılarak, Drive Test yöntemi ile icra edilmiştir. Ölçüm sonuçlarından elde edilen elektrik alan şiddeti değerleri kullanılarak iki boyutlu ve üç boyutlu renklendirilmiş tematik haritalar oluşturulmuştur. Ölçülen değerler, ulusal ve uluslararası EMR maruziyet limit değerleri ile karşılaştırıldığında, sınır değerlerin altında kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Issue of electromagnetic pollution caused by electromagnetic fields is an issue much debated today and attracts attention. In our country and the whole world lots of researches on this issue, especially to investigate the long-term impact on living creatures were conducted and continue. In this study, in order to create scientific resource, electromagnetic field maps were obtained in the frequency range of 100 KHz – 3 GHz from Balikesir city center and Balikesir University Cagis Campus. Measurements were taken by devices confirmed by Information and Communication Technologies Authority were performed in accordance with the Drive Test method. Using the electric field intensity values obtained from the measurement results colored 2D and 3D thematic maps were created. Measured values were determined to be under the limit values compared with the national and international EMR exposure limit values.