Ege Denizi Edremit Körfezi'nde yaşayan kupez balığı (Boops boops linnaeus, 1758) 'nın bazı biyolojik özellikleri
Some biological characteristics of the bogue (Boops boops linnaeus, 1758) population which lives in the Edremit Bay of Aegean Sea
  1. Tez No: 395598
  2. Yazar: BÜŞRA ÇOKTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Kupez (Boops boops L., 1758)'in Edremit Körfezi'ndeki boy frekansları, ağırlık frekansları, boy-ağırlık ilişkisi, boy-boy ilişkisi, korelasyon katsayısı, kondisyon faktörü, göz çapı, baş boyu, vücut yüksekliği, müzo (ağız-burun arası mesafe), gonadosomatik indeks değeri, cinsiyet dağılımı ve parazitlerinin tespit edilmesi amacıyla Mayıs 2012 - Eylül 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Örnekler farklı göz açıklığına sahip trata ağları yardımıyla elde edilmiştir. Araştırma periyodu süresince Ege Denizi Edremit Körfezi'nden 389 adet birey incelenmiş ve çalışma sonunda türün 7.7-23.9 cm total boy ile 3.52-154.39 g ağırlık aralığında olduğu tespit edilmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi erkek, dişi ve tüm bireyler için sırasıyla W=0.004L3.295, W=0.004L3.304 and W=0.004L3.299 olarak belirlenmiştir. Üremenin körfezde Ocak - Mayıs ayları arasında gerçekleştiği bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Edremit Körfezi, Boops boops, balık biyolojisi, boy-ağırlık ilişkisi, boy-boy ilişkisi, gonadosomatik indeks
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the length frequency, weight frequency, length-weight relationships, length-length relationships, correlation coefficiency, condition factor, eye diameter, head length, body height, muzo (distance between mouth and nose), gonadosomatic index value, sex distributions and parasites of Bogue (Boops boops Linnaeus, 1758) in Edremit Bay between May 2012 and September 2013 and the samples were obtained with the help of trate nets which have different meshes. During the research period, a total of 389 specimens from Edremit Bay, Aegean Sea were investigated and total length and weight distributions of the specimens were determined between 7.7-23.9 cm and 3.52-154.39 g. The length-weight relationships were determined for males, females and combined sexes as W=0.004L3.295, W=0.004L3.304 and W=0.004L3.299 respectively. It was determined that spawning in bay was occured in between January and May. KEYWORDS: Edremit Bay, Boops boops, fish biology, length-weight relationship, length-length relationship, gonadosomatic index