Planet dişli mekanizmaları ve yem karma makinesi r6 planet dişli setinde karşılaşılan hasarların incelenmesi
Investigation of planetary gear mechanisms and damages encountered on planetary gear set of feed mixing machine r6
- Tez No: 395600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRAY CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma planet dişli mekanizmaların kinematik davranışlarını tanımlamak, planet dişli mekanizmaların günümüzdeki kullanıldığı alanları incelemek, dişli çarklarda oluşabilecek hasarları ve nedenlerini araştırıp bu alandaki bilgi literatürüne yeni bilgiler katmak amacıyla yapılmıştır. Bunların yanı sıra tarım makinesi imalatı yapan bir firmanın planet dişli şanzımanlarında meydana gelmiş olan hasar analiz edilip hasarın oluşma nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla mekanizmada kullanılmış olan bir adet hasarlı planet dişli mikro yapısal inceleme, sertlik testi ve element analizi testleri için TÜBİTAK MAM laboratuvarına gönderilmiş olup elde edilen malzeme bileşimi ve malzemeye uygulanan işlemler hakkında bilgi alınmıştır. Bu alınan bilgiler ışığında planet mekanizmalarda oluşan hasarlar ile ilgili hasar analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the kinematic behavior of planetary gear mechanism is defined, it is investigated where planetary gear mechanism is used, in the gearwheel may happen damage and reason the damage is searched what new information add the literature. As well as we try to work the planetary gear mechanism damaged and reason the damage in manufacturıng agricultural machinery business. To this end used the mechanism one damaged planetary gear is examined what micro structure, hardness test, elementary analysis by the TUBITAK MAM. Then this result has been sent. We learned information of the material compound and applied to the material. This in light of the information we make a damage analysis about planetary mechanism is occured the damage. .