Manyetoreolojik sıvılar için yeni bir model geliştirilmesi ve sönümleme özelliklerinin tayini
Development of a new model for magnetorheological fluids and determination of damping characteristics
- Tez No: 395637
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFAATDİN YÜKSEL, PROF. DR. İBRAHİM USLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, manyetoreolojik (MR) sıvıların dinamik davranışlarını açıklayan bir model önerilmiştir. Önerilen modelin doğrulanması için deneysel çalışma yapılmıştır. Yapılan deneylerde, karbonil demir ve manyetit tanecikleri kullanılmıştır. Kütlesel olarak % 15 manyetit, % 15 ve % 35 karbonil demir silikon yağı içine eklenerek üç farklı MR sıvısı hazırlanmıştır. Hazırlanan bu sıvıların kayma hızına karşı, kayma gerilimi ve viskozite değerleri ile çökelme kararlılıkları incelenmiştir. Sıvıların yoğunlukları piknometre yardımı ile ölçülmüştür. MR sıvısına sinüzoidal uyartımda bulunularak farklı frekans ve akımlarda; yer değiştirme, hız, zaman ve kuvvet verileri kaydedilmiştir. Parçacık sürü optimizasyon tekniği ile modelden elde edilen kuvvet, deneysel kuvvete yaklaştırılmıştır. Model ile deney sonuçları arasındaki hata hesaplanmıştır. Önerilen model, Genişletilmiş Bingham ve Viskoelastik-Plastik modelleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde önerilen modelin diğer modellere göre kuvvet yaklaşımının daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study proposes a model for describing magnetorheological (MR) fluid dynamic behavior. To validate the model an experimental research was performed. During experiments, carbonyl iron and magnetite particles were used. Three different MR fluids were prepared, which consisted of 15% magnetite, 15% and 35% carbonyl iron by weight in silicone oil. Sedimentation stability, shear rate dependent shear stress, and viscosity of these fluids were investigated. Density of prepared fluids were measured using a pyknometer. Sinusoidal excitation was applied to MR fluid under various frequencies by applying various currents, and the experimental data including displacement, velocity, time and force were recorded. Force was predicted from the model by using Particle Swarm Optimization, and approximated to experimental force. Error between the results predicted from the model and measured data were calculated. Proposed model was compared with Extended Bingham and Viscoelastic-Plastic models. After the analysis of the results, force prediction using proposed model was found to be more successful.