Water, air and socio-economical impact studies of a planned leather industry complex in Uşak
- Tez No: 39564
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Modern dünyada, çevrenin korunması için yapılan etki çalışmaları ve araştırmaları azımsanmayacak derecede önemlidir. Çevresel Etki Değerlendirmesi ise yaygın olarak kullanılan bir metoddur. Türkiye'de, 7 Şubat 1993 tarihli Resmi Gazete'de hangi projeler ve işler için çevresel etki değerlendirme raporunun hazırlanması gerektiği açıklanmıştır. Organize Sanayi Bölgeleri'de bu raporun hazırlanması gereken işlerdendir. Bu tez, Uşak Organize Deri Sanayi Bölgesinin su, hava ve sosyo ekonomik çevreye yapacağı etkileri araştıran bir çalışmadır. Çevresel Etki Değerlendirmesine baz kabul edilebilecek bir araştırmadır. İlk önce şehir hakkında genel bir bilgi verilmiş ve sonra bütün tabakhanelerin Uşak Organize Deri Sanayi Bölgesine taşınacağı ve faaliyetlerini burada sürdürecekleri kâbül edilerek araştırmalara devam edilmiştir. Su ortamı için, bir atık su arıtma tesisi önerilmiştir. Deri sanayinin atık suları için aktif çamur sistemi iyi bilinen bir prosestir. Hava ortamı için, doğacak olan kirliliğin şehrin üzerinde ne kadar olacağını tesbit etmek için hesaplar yapılmıştır. Son olarak, Organize Sanayi Bölgesinin, şehir ve Uşak halkına sosyo-ekonomik yönden ne gibi etkiler yapacağı tahmin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Impact studies and investigations are very important in our contemporary world to ]«eVefrt the environment. Environmental Impact Assessment is a widely used method. In Turkey, the projects which are asked to have an Environmental Impact Assessment report are explained in the official newspaper on 7 th. of February 1993. Organized Industrial Estates are also included in this regulation. This thesis is a study of the possible effects of three major elements, water, air and socio-economy, on Uşak Organized Leather Industry Estate. It is an investigation that can be taken as a baseline of an Environmental Impact Assessment. First, a general information is given about the city. Then it is assumed that all the tanneries are relocated in the Uşak Organized Leather Industry Estate and continue their work in their new places. For the water environment, a waste water treatment plant is proposed and its effects are investigated. Activated sludge system with extended aeration is a well known process for tannery waste waters. It might be applicable to Uşak. For the air environment, the calculations are done to show how much the pollution generating from the estate will effect the city. Finally, it is investigated how the estate will effect the city and the citizens sociö-economically.