Hücresel hareketli yer haberleşmesi sisteminin doğu karadeniz bölgesinde (Trabzon) uygulamasının incelenmesi
  1. Tez No: 39565
  2. Yazar: ADNAN CORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasında Hücresel Hareketli Yer Haberleşmesi Sisteminin Doğu Karadeniz Bölgesinde (Trabzon) uygulanması incelenmiştir. Çalışmalar araç telefonu ile Trabzon'da şehir içinde ve Beşikdüzü'nden Of a kadar olan devlet karayolunda deneysel ve bilgisayar destekli olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda araç-içi ve araç-dışı kullanıla bilen bir araç telefonu ve araca yüklenen diğer deney düzeneği ile servis alma seviyeleri dBm cinsinden ölçülmüştür. Elektromagnetik dalganın yayılım özellikleri ve hareket liden-sabite, sabitten-hareketliye ve hareketliden- hareketliye olmak üzere 3 şekilde gerçekleştirilen deneylere ait işaret seviyesi değişimleri ve diğer özellikler 5. kısımda verilmiştir. Bilgisayar destekli çalışmalarda ise“Yer Analiz Pake ti”(Terrain Analysis Package) adlı program yardımıyla anten ışıma diyagramları ve yol geometrisi diyagramları çizilmiş, sınır değerler ve mesafe-koordinat hesapları yapılmıştır. Elde edilen bulgular ve sistemin kapsama alanında haberleşmeyi gerçekleştirmedeki başarımının incelenmesi ve çalışmadan çıkarılan sonuçlar verilirken daha ileri yapılabilecek çalışmalar İçin teklifler bu tezin öneriler kısmında sunulmuştur. Anahtar Kelimeleri Hücresel Hareketli Yer Haberleşmesi, Hareketli Radyo Yayılımı. VI
Özet (Çeviri)
In this thesis, applications of cellular land mobile radio communication system in the Eastern Blacksea region (Trabzon) is searched. The studies are carried out in two parts» first one the experimental works have been done in the city centre in Trabzon and on the highway from Beşikdüzü to Of, the second part is the computer-aided studies. By using the mobile telephone and the other eguipment loaded into a car, service signal levels are measured in dBm. Properties of electromagnetic wave propagation and signal level variations with the other features obtained from the experiments mobile- to-f ixed, fixed-to-mobile and mobile-to-mobile calls accomplished are given in Chapter 5. Terrain Analysis Package Program partly used in the computer-aided studies. Antenna patterns and path geometry diagrams are plotted, boundary lines and distance- coordinate values calculated. The results of this work is given in the sixth Chapter. The results obtained are discussed in Chapter 8, 9 and given in Chapter 10, while suggestions for further works are presented in the 11th Chapter of this thesis. Key Words« Cellular Land Mobile Radio Communications, Mobile Radio Propagations. VII