Dağıtık üretim kaynakları içeren bütünleşik elektrik dağıtım sistemi tasarımı
Integrated electricity distribution system design with distributed generation
- Tez No: 395649
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR, PROF. DR. BERNA DENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyayı etkileyen enerji güvenliği ve verimliliği, iklim değişikliği, sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak artan enerji talebi gibi konular mevcut elektrik üretim, iletim ve dağıtım süreçlerinde yeni yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Geleceğin elektrik sistemleri tüketicilere güvenilir, temiz ve sürdürülebilir elektriği kabul edilebilir bir fiyattan sağlamak zorundadırlar. Bu amaçlara ulaşabilmek için elektrik sistemlerinin akıllı olması ve dağıtık üretim sistemlerine dayandırılması gereklidir. Bu çalışmada dağıtık üretim kaynakları içeren bir elektrik dağıtım sistemi tasarımı yapılmıştır. Sistemin tasarımında, dağıtım şebekesinin orta ve alçak gerilim hatlarının rotalanması, dağıtım trafolarının yer seçimi ve kapasitelerinin belirlenmesi, trafo merkezinin kapasitesinin belirlenmesi ve dağıtık üretim kaynaklarının yer seçimi alt problemleri bir bütün olarak dikkate alınmıştır. Problemin çözümü için öncelikle doğrusal olmayan karmaşık tamsayılı düğüm tabanlı bir matematiksel model geliştirilmiştir. Problemin karmaşık yapısına bağlı olarak geliştirilen düğüm tabanlı modelin çözemediği test problemlerini çözmek için düğüm ayrıştırma tekniği olarak isimlendirilen ve orijinal şebekenin dönüştürülmesi esasına dayanan bir yaklaşım önerilerek, dönüştürülmüş şebeke üzerinde yeni bir akış tabanlı doğrusal olmayan karmaşık tamsayılı matematiksel model geliştirilmiştir. Önerilen modellerin etkinliği test problemleri üzerinde incelenmiş ve birçok problemde makul zaman içinde en iyi çözümlere ulaşıldığı gösterilmiştir. İki modelin de verilen süre kısıtı içinde en iyi çözümü bulamadığı büyük boyutlu test problemleri için çapraz entropi tabanlı iki melez sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Sezgisel algoritmaların etkinliği aynı test problemleri üzerinde deneysel olarak analiz edilmiş ve en iyi çözümlere ulaşma performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Challenges including energy security and efficiency, climate change and increasing demand due to growth in population and industrialization are converging to drive fundamental change in the way electrical energy is produced, transmitted and distributed. Future electricity systems must produce and distribute reliable, affordable, clean and sustainable electricity. To accomplish these goals, the electricity sysem must be smart and based on distributed generation. In this work a new approach is presented for the problem of designing electricity distribution system with distributed generation. The system considered includes; a sub-transmission substation, medium voltage and low voltage distribution networks, distribution transformers that connect medium voltage network with low voltage network and, distributed generation facilities. The design problem includes the decisions of sizing the sub-transmission transformer, location and sizing of distribution transformers and distributed generation facilities, routing medium and low voltage networks while minimizing the total system design cost. To achieve this objective, a nonlinear mixed integer mathematical model is proposed first. Since the dimension of the problem increase rapidly with the number of demand nodes, the number of candidate distribution transformers and distributed generation nodes and types, a new exact solution approach which is called node splitting technique is presented for solving larger sized test problems. The effectiveness of the models tested on test problems. Results show that the proposed models are proved to be very effective to find optimal results in reasonable computational time. For the test problems that cannot be solved with the both exact methods, two cross-entropy based hybrid algorithms are proposed. The effectiveness of the heuristic algorithms is comparatively tested on the same test problems.