Koruma geliştirme amaçlı imar planlarının yapım yöntemine eleştirisel bakış ve değerlendirme
- Tez No: 39568
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Geçmişin kültürel birikimini, tarihsel değerlerini mekân sal platformlarda yaşatmak ve gelecek kuşaklara iletebilmek öz varlığımızı korumanın başlıca gereklerinden biridir. Ancak bu olgu sonucu yaşanmışlığın görsel değerler içinde örneklendirilerek gelecek kuşaklara sunulabilmesi, ciddi çabaları da beraberinde getirmektedir. Yaklaşık bir asırdır ülkemizin gündeminde olan koruma adına yürütülen eksik yada hatalı uygulamalar, eski kent dokularının bir bir gözden çıkarılmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında yer alan 2863 ve 3386 sayılı yasalar gereğince, çeşitli illeri kapsayan ve halen yürürlükte olan koruma geliştirme amaçlı imar plânlarının uygulama yöntemlerini, ben zerliklerini ve farklı bakış açılarını mekâna yansıyan bir sorunsallık içinde irdelemektedir. Korunma sorunlarına açıklık getirilmeye çalışılırken ülkemizdeki koruma anlayışının gelişim süreci tanımlanmış, korumaya değer görülen öğelerin neler olduğunun, bunların nasıl ve hangi olanaklarla korunabileceği konuları ele alınmıştır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır : Birinci bölümde; Korumanın tanımı, korumanın gereği, ne VItür öğelerin ne şekilde korunması gerektiği yolunda açıklamalar, Kentsel korumanın gereklerini ve karşıt fikirlerin savunulduğu anlayışlara yer verilmesi ve kentsel korumanın tanımı, ülkemizdeki koruma çalışmalarının 1923 yılında zamanımıza kadar geçirdiği evrim aşamalarının 1710, 2863 ve 3386 sayılı yasalara değinilerek tanımlanması yapılmıştır. İkinci bölümde; sorun belirlenmiş, konuyu oluşturan nedenler saptanmış, çalışma amacı, çalışma alanı belirlenmesi ve izlenen yöntem belirtilmiştir. Üçüncü bölümde; Koruma amaçlı imar plânları ve bulgular verilmiştir. Dördüncü bölümde; elde edilen bulgular irdelenmiş ve tartışılmıştır. Beşinci bölümde; bulguların genel sonuçları çıkartılmıştır. Altıncı bölümde; yukarıdaki bölümlerin ışığı altında öneriler verilmiştir. Yedinci bölümde; koruma amaçlı imar plânlarına ait açıklamalar sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Tescil Listesi, Tarihi Alan, Koruma Plânı Plân Değerlendirme VII
Özet (Çeviri)
The cultural accumulation of the past and historical values alive and to take them to the new generations is one of the most important part of conservating our essence existence. But as a result of this conceptionn by exemplifying new generations requires serious efforts. Almost for the country the deficient and mistaken practises which have been done to conservate the past values in our country resulted in giving up the great values of the old structures of the cities. The aim of this work is to examine how to develop and practice the plans of public works which involves different citiesi, the similarity of the plans or the different point of the views in a problematic way according to the laws numbered 2863 and 3386 for conservating nature and calture. As trying to explain the problems of conservation, the progressive period of conservative sense in our country is defined and what elements are worth conservating and how to conservate them are mentioned. VIIIThe research has seven chapter The first chapter is a literature review of development, the definition of conservation, the necessity of the conserva tion and the discussion of how to conservate the elements all sorts of elements are included, the necessity of conservation in the regional areas was defired by giving examples from contrary ideas from 1923 tillnow the stages of conservate works which have been done in our contry was defined by mentroning the laws numbered 1710, 2863 and 3386. The second chapter defines the research problems reasons aims of the study, field works and the methodology of the research. The third chapter provirdes documentation of the conserva tion - Development. The forth chapter drscusses finding of the research. The fifth chapter deriues conclusions from the fiudings. The sixth chapter gives recommondation for further study based on findings. The seventh chapter presents nots of the conservation - Development. Keywords : Listed Buildings Historic Areas, Historce Sites, Conservation, Preservation, Conservation Planning Plan Evaluation. IX