Mobilya fabrikası atığı takviyeli termoplastik kompozitlerin boyanma ve kaplanma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of painting and coating properties of thermoplastic composites reinforced furniture plant waste (m.sc. thesis)
  1. Tez No: 395704
  2. Yazar: TÜLAY ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kompozit malzemelere olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Odun ve yıllık bitkilerden elde edilen lif ya da unların plastiklerle karıştırılması oluşturulan ve kendini oluşturan materyallerden daha iyi özellikler gösteren kompozitlere odun plastik kompozitler (OPK) denilmektedir. Son yıllarda OPK diğer kompozitler arasında belirli bir pazar payı edinmeye başlamıştır. Bu çalışmada, mobilya fabrikası atığı unlar kullanılarak dünyada en çok kullanım alanına sahip olan polietilen (PE), ve polipropilen (PP) esaslı odun plastik kompozitlerin üretimi hedeflenmiştir. OPK üretimi sırasında hidrofobik yapıdaki plastik ile hidrofilik yapıdaki mobilya atığı unları arasındaki bağlanmayı sağlamak için maleik anhidrit ile muamele edilmiş polietilen (MAPE), polipropilen (MAPP) ve üretimi kolaylaştırmak için vaks kullanılmıştır. Kompozitlerin mekanik özellikleri (çekme direnci, çekmede elastikiyet modülü, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, kopmada uzama ve darbe direnci), kaplanabilme ve boyanabilme değerleri belirlenmiştir ve üretilen kompozitler üzerinde boyama ve kaplanabilme testleri yapılmıştır. Yapılan testler sonucunda PE ile üretilen örneklerin PP ile üretilen polimer kompozitlere oranla daha iyi mekanik özellikler sağladığı görülmüştür. Yüzeyleri boyanmış polimer kompozitlerde yapılan çapraz kesim yüzeye yapışma testleri sonucunda en iyi sonucu %50 oranında mobilya atığı unu (MAU) içeren PP ve PE esaslı polimer kompozitlerde gözlemlenmiştir. Laminat kaplı polimer kompozitlerin yüzeye yapışma direnç değerleri belirlenmeye çalışılmış ancak deneylerin gerçekleştirilmesi esnasında kaplamalar yüzeylerden kopmuş ve sonuç kaydedilememiştir.
Özet (Çeviri)
Demands for composite materials are growing in progress of time. Composite materials combining fibers or flour from wood and agricultural wastes and plastics are called wood plastic composites (WPC). Composite can provide better properties than materials by themselves. Recently, WPC has gained some market share among other composite materials. In this study, it was aimed that producing of wood plastic composites use polyethylene (PE) and polypropylene (PP) as thermoplastic material which the most used in the world. Furniture plant waste was used as filler. Maleic anhydrite grafted polyethylene (Licocene PEMA 4351 by Clarient) and maleic anhydrite grafted polypropylene (Licomont AR 504 by Clariant) were utilized as coupling agents. Paraffin wax (K.130.1000) was used as a lubricant. The mechanical properties of the composite (tensile strength, tensile modulus of elasticity, bending strength, modulus of elasticity in bending, elongation and impact strength at break), Ability to structure coating and dye and values are identified and painting and coating ability to the test on the manufactured composites were made. The tests of the samples produced with the result of comparison to polymer composites produced by PE PP is found to provide better mechanical properties. Painted surfaces made of polymer composite cross-cut surface adhesion tests the best result by 50% as a result of waste furniture (MAI) which was observed in PP and PE-based polymer composites. Laminated polymer composites have been studied to determine their adherence to the surface resistance values, but the carrying out of the tests and the results could not be severed from surface coatings recorded