Kahramanmaraş kağıt fabrikasında risk analizi
Risk analysis in Kahramanmaraş paper mill
  1. Tez No: 395705
  2. Yazar: NEVRES DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, kağıt endüstrisinde işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskler analiz edilerek, bunları kabul edilebilir seviyelerde tutabilmek için alınması gereken önlemler belirtilmiştir. Böylelikle uygulamada risk analizinin orman ürünleri ile ilgili bir sektörde nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin fikir vermesi ve bundan başka alanlarda çalışacak olan ilgililere bir örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır. Uygulama alanı olarak; Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine bağlı fabrika seçilmiştir. Bu çalışmada, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yer alan ve Kahramanmaraş Kağıt Fabrikası'nda çalışan teknik personel ve işçilerin sağlık ve güvenliğini ilgilendiren, iş sağlığı ve güvenliği bakımından çalışma ortamlarında önemli görülen; gürültü, ışık şiddeti, sıcaklık, bağıl nem, titreşim ve iç ortam gazlarının (azot dioksit-NO2, kükürt dioksit-SO2, oksijen-O2 ve hidrojen sülfür-H2S) ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda; fabrikanın ortalama gürültü düzeyi ve ışık şiddeti sırasıyla 85,3 dB(A) ve 207,92 lux olarak bulunmuştur. ABD ASHRAE standartları baz alınarak değerlendirildiğinde işletmenin, çalışma ortamı için uygun sıcaklığa sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca işletmenin çoğu kısmında bağıl nem miktarı istenilen düzeydedir. El- kol titreşim ölçümleri yönetmeliğe göre istenen seviyededir. Hidrojen sülfür gazına, arıtma kısmı hariç diğer bölümlerde rastlanmamıştır. İşletmenin oksijen seviyesi işçi sağlığı ve güvenliği açısından ideal kabul edilen sınır değerler (%19-25) içerisindedir. İşletmede kükürt dioksit gazına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by analyzing occupational dangerous and risks that may occur in terms of worker health and safety in the paper industry, and taking necessary precautions in order to keep within acceptable levels were indicated. Thus, the application of risk analysis in a sector related to forest products were performed to give an idea of how accomplished, and it is intended to serve as an example which will work in the related field further. Kahramanmaraş Paper Mill which belongs to Kahramanmaraş Paper Industry and Trade Joint Stock Company was selected as the application area depends on the was selected. In this study, based on the No. 6331 Occupational Health and Safety Act and technical staffs and employees which work in Kahramanmaraş Paper Mill in addition to concerning the health and security, and in terms of occupational health and safety which are important in the work environment; noise, light intensity, temperature, relative humidity, vibration, and indoor gas (nitrogen dioxide-NO2, sulfur dioxide-SO2, O2 and hydrogen sulfide-H2S) were measured. As a result of measurements, the average noise level and the light intensities of the factory were found as approximately 85.3 dB(A) and 207.92 lux, respectively. When evaluated based on the U.S. ASHRAE standards, enterprise's operating environment was found to be appropriate for the temperature. In addition, the relative humidity of the work section was at the desired level. According to regulation, hand-arm vibration measurements were at the desired level. Hydrogen sulfide was not observed except for the refining section. The oxygen level of the work area was within the accepted limit values (%19-25) in terms of worker health and safety. Sulfur dioxide was not observed in the any sections of factory.