Ni55Si40M5 (M=Co, Fe, Al) alaşımlarının ark ergitmeyöntemi ile elde edilmesi ve yapısal, mekaniksel ve ısısal özelliklerinin incelenmesi
Production of Ni55Ni40M5 (M=Co, Fe, Al) alloys by arc mMlting method and investigation of their structural, mechanical and thermal properties
- Tez No: 395711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ŞİŞMAN, PROF. DR. MUSA GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yüksek sıcaklıklarda kullanılan Nikel esaslı alaşımların, kullanıldığı atmosferin aşındırıcı etkilerine karşı dayanıklı olması, dizayn şartlarına bağlı olarak yeterli mukavemete sahip olması ve bunların yanı sıra yüksek sıcaklıklarda herhangi bir yapısal değişime maruz kalmaması en büyük avantajlarından bazılarıdır. Bu özelliklerinden dolayı; nikel esaslı alaşımlar sanayinin birçok kesiminde yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak Nikelin yoğunluğunun nispeten yüksek olması (dNi= 8,9 gr/cm3) kullanım alanına bazı sınırlamalar getirmektedir. Silisyum yoğunluğu düşük olmakla beraber (dSi= 2,33 gr/cm3) mekaniksel özellikleri de oldukça iyidir. Bu durum dikkate alındığında Ni-Si alaşımlarınının özellikleri incelemek ve kullanılabilirliğini araştırmak önemlidir. Ayrıca Ni-Si alaşımlarının, mikroyapı, mekanik, elektrik ve termal özellikleri hakkında literatürde bilgi eksikliği vardır. Bu çalışmada, Ni55Si40M5 (M=Co,Fe,Al) Alaşımları Arc Melting yöntemi ile üretilip mekaniksel, yapısal ve ısısal özellikler; XRD, EDX, SEM, Mikro Vickers ve DTA kullanılarak belirlenmiştir. Üretilen alaşımlar içerisinde en yüksek sertlik değeri Ni55Si40Co5 için Hv=1470 olarak belirlenmiştir. Ni55Si40Fe5 alaşımı içerisinde de lamelli yapılar oluştuğu görülmüştür. Ni55Si40Al5 alaşımında ise AlSi fazının tamamında mikro çatlaklar oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Some of the most important advantages of Nickel-based alloys used at high temperatures are to be resistant to the corrosive effects of its atmosphere, depending on the design conditions to have sufficient strength and in addition to these properties not to exposed to any structural change at high temperatures. Because of these properties; nickel- based alloys are used extensively in many parts of the industry. However the relatively high density of nickel (dNi= 8,9 gr/cm3) puts some restrictions on usage areas. Silicon, in addition to the its low density (dSi= 2,33 gr/cm3), has good mechanical properties. By considering these conditions, to examine the properties of the Ni-Si alloys and to search its usability are important. In addition there is not enough data about microstructure, mechanical, electrical and thermal properties of Ni-Si alloys in literature. In this study; Ni55Si40M5 (M=Co,Fe,Al) alloys were produced by Arc Melting method and mechanical, structural and thermal properties were determined by using XRD, EDX , SEM, Micro Vickers and DTA and results are presented. The maximum microhardness value among the produced alloys was obtained as Hv=1470 for Ni55Si40Co5. In Ni55Si40Fe5 alloy, lamellar structure was observed. In Ni55Si40Al5 alloy, micro-cracks were observed in entire of the AlSi phase.