Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesinde çiftçilerin tarımsal amaçlı kredi kullanmalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Factors affecting agricultural purpose credit use from farmers' in the Türkoğlu district of Kahramanmaraş province
- Tez No: 395712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesi'nde üreticilerin tarımsal amaçlı kredi kullanımında etkili olan sosyo-ekonomik faktörleri belirlemektir. Araştırmanın ana materyalini 92 çiftçi ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Veriler analizinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üreticilerin %45.7 kredi kullanırken, %54.3 kredi kullanmamaktadır. Kredi kullanan işletmeler kredi kullanmayan işletmelere göre daha büyük araziye ve daha fazla süt sığırına sahiptir. Kredi kullanan üreticilerin %85.7'si Ziraat Bankasını, %14.3'ü ise Tarım Kredi Kooperatifini tercih etmektedir. Çiftçilerin kredi kullanımında etkili olan sosyal faktörler 3.98 likert ortalaması ile en yüksek, ekonomik faktörler ise 3.10 likert ortalaması ile en düşük bulunmuştur. Üreticilerin eğitim düzeyi ile kredi kullanıp kullanmama durumu arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine social-economical factors that affecting agricultural loans of the producers in the Türkoğlu district of Kahramanmaraş province. The main material of the research was the data obtained by face to face surveys of 92 farmers. The data was analyzed by descriptive statistics and Chi-Square models. According to the results 45.7% of the producers using loans, while 54.3% were not. The businesses using loans have wider lands and more dairy cattles. 85.7% of the producers using loans preferred Ziraat Bank, while 14.3% were preferred Agricultural Credit Cooperatives. The social factors affected for loan were found the highest by 3.98 likert mean, while economic factors were the lowest by 3.1 likert mean. The relationship between education of the producers and the loan usage was significantly different.