Dietanol amin ditiyokarbamat RAFT Ajanın 1H ve 13C-NMR teorik olarak incelenmesi
Di̇ethanolami̇ne di̇thi̇ocarbamates RAFT Agent investigation theoretical of the 1H and 13C-NMR spectra
- Tez No: 395714
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Dietanol Amin Ditiyokarbamat RAFT Ajanı 1H ve 13C-NMR spektrumlarının deneysel olarak bulunan değerleri teorik değerleriyle karşılaştırılmıştır. Bu bileşiğin 1H ve 13C-NMR' i deneysel olarak bir başka çalışmada elde edilmiştir. Teorik verilere Gaussian 03W paket programı kullanıldı. Bu program yardımıyla Dietanol Amin Ditiyokarbamat RAFT Ajanı teorik veriler hesaplandı. Deneysel olarak bulunan 1H ve 13C-NMR değerinin, 1H ve 13C-NMR teorik tayini Gaussian 03W paketi kullanılarak GIAO metodu ile B3LYP sevilerinde teorik olarak hesaplandı. Hesaplamalarda TMS (Tetrametilsilan) referans alındı. Elde edilen sonuçlar ile deneysel sonuçların tutarlı olduğu yapılan deneylerin teorik verilere yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work DİETHANOLAMİNE DİTHİOCARBAMATES RAFT AGENT, 1H and 13C-NMR spectra experimental values are compared with therotical values.1H and 13C-NMR of these compounds experimentally reference from another study. For the therotical values Gaussian 03W packet program were used. With the help of this program, theoretical values for Diethanolamine Dithiocarbamates RAFT calculated. Of values 1H and 13C-NMR, finding as experimental calculated as theoretical in levels B3LYP with method by usıng Gaussian G03 packet program appoınment theoretical 1H and 13C-NMR. In calculatıons TMS (Tetramethylsilan) taken referance. Obtained results showed that experimental and theoretical values are very close to each other.