Capoeta capoeta (Guldensteadt 1773)'nın bazı doku histopatolojisi ve biyokimyasal parametreler üzerine 2,4-D (2,4-Dikloro fenoksiasetik asit)'nin etkileri.
Capoeta capoeta (Guldensteadt 1773)'s some tissue histopathology and biochemical parameters on 2,4-D (2,4-dichloro-phenoxyacetic acid) which effects.
- Tez No: 395715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTDİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Kars Çayı'ndan yakalanan Capoeta capoeta (Guldenstaedt 1773) bireyleri üzerine bir herbisit olan 2,4-D'nin doku histopatolojisi ve karaciğer enzimleri üzerine etkileri incelendi. Kars Çayı'ndan yakalanan balıklar laboratuar ortamında 300'er L'lik tanklarda 10 gün süreyle ortama adaptasyonları sağlandıktan sonra 10'ar balık bulunan 3 grup oluşturuldu. I. gruptaki balıklar normal su ortamına, II. gruptaki balıklar 0.33 mg/L 2,4-D, III. gruptaki balıklar 0.66 mg/L 2,4-D ve içeren su ortamına alınarak 10 gün süreyle bekletildi. Bu süre sonunda biyokimya ve histopatolojik çalışmalar için balıklardan kan ve doku örnekleri alındı. Doku örnekleri %10'luk formaldehit solüsyonunda tespit edilerek rutin histolojik yöntemlerle parafin bloklar hazırlandı. 3–5 µ kalınlığında kesitler alınarak tamamı hematoksilen ve eosin boyama metoduna göre boyanarak mikroskopta incelendi. Elde eilen karaciğer örneklerinden (Aspartat Aminotransferaz) AST ve (Alanin Aminotransferaz) ALT değerleri incelendi. Sonuç olarak 2,4-D uygulamasının C.capoeta'da toksik etki meydana getirdiği ve ALT ile AST nin arttığı sonucuna varıldı. 2,4-D uygulaması ile oluşturulan gruplardan elde edilen bağırsak, böbrek ve solungaç dokularında yapılan histopatalojik incelemelerde 2,4-D'ye bağlı olarak dejenerasyon, nekroz, Piknotik dejenerasyon ve mononükleer hücre infiltrasyonları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study the histopathologic effect of 2,4-D which are herbicide on the Capotea capotea which were caught in Kars river and the effects of blood and liver enzyme parameters were studied. The fish which were caught in Kars river after ten days of adaptation in laboratory environment in 300 L water, three groups were created each of one consist of ten fish. The fish in the first group were kept in tap water, the fish in the second group were kept in the tanks with 0.33 mg/L 2,4-D, the fish in the third group were kept in the tanks with 0.66 mg/L 2,4-D for ten days. At the end of the exposure time blood and tissue samples were extracted from the fish for biochemical and histopathologic studies. Tissue sample were determined in 10 % formaldehit solution and paraffin blocks were prepared with routin histologic methods. Sections with 3 – 5 µ thicks were taken and all of them were examined in the microscope stained in compliance with hematoxylin eosin staining methods. Obtained blood and liver samples were examined in biochemistry laboratory. As a result, it was found that the application of 2, 4-D had toxic effect n Capoeta capoeta and it increased ALT and AST. With the histopatalogic examination of the intestine, kidney and gill tissues obtained the groups with the application of 2,4-D, degeneration, necrosis, pyknotic nucleus and cell infiltration were found depending on 2,4-D.