Teknik direktörlerin müsabaka öncesi ve devre arası maç konuşmalarının profesyonel futbolcuların performanslarına etkisi (profesyonel futbolcu görüşleri üzerine nitel bir araştırma)
The effect of coach's pre-match and halftime speech on professional football players performance (A qualitative study on professional football player views)
  1. Tez No: 395741
  2. Yazar: EYLEM GENCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN ÇOBANOĞLU, DOÇ. DR. ERDİNÇ DURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın amacı, teknik direktörlerin müsabaka öncesi ve devre arası maç konuşmalarının profesyonel futbolcuların performanslarına etkisini profesyonel futbolcu görüşlerine göre incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırma gurubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen, Türkiye profesyonel futbol liglerinden; süper ligden 4 profesyonel futbolcu, 1. ligden 4 profesyonel futbolcu, 2. ligden 4 profesyonel futbolcu ve 3. ligden 4 profesyonel futbolcu olmak üzere toplamda 16 profesyonel futbolcu oluşturmuştur. Araştırmada verileri toplamak için araştırmacı tarafından uzmanlar eşliğinde hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler kulüp binalarının toplantı salonlarında yapılmıştır. Görüşmeler ses kayıt cihazıyla kayıt altına alınmıştır. Bunun yanında araştırmacı tarafından görüşmeler anında notlar da tutulmuştur. Araştırmada, elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Görüşme kayıtları yazılı metne çevrilmiştir. Elde edilen veriler kodlanmış, temalar bulunmuş, temalar üzerinden bulguların tartışma ve yorumlaması yapılmıştır. Araştırmada;“güven-inanç, sorumluluk, övgü, bireysel farklılıklar, analiz, bireysel ve toplu konuşmalar, teknik direktörün duygusal ve fiziksel durumu, süre, tecrübe/kariyer, teknik direktörün kişiliği, iletişim/ilişki, yapıcı ve yıkıcı konuşmalar”temaları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effect of coach?s pre-match and halftime speech on professional football players performance according to professional football players views. Phenomenologic method that is one of pattern of qualitative research methods has been used in the research. The research sample consist of 4 professional football players from Super League, 4 professional football players from 1. League, 4 professional football players from 2. League and 4 professional football players from 3. League, totaly 16 professional footbal players from Turkish Professional Leagues that is specified according to criterion sampling of purposeful sampling methods. Semi-structured interview form that is organized in company with specialists has been used to gather data. The interviews have been made at the football clups meeting rooms. The interviews have been recorded with a tape recorder. Besides, it has also taken notes by the researcher at the moment of interviews. Content analysis has been used while analysing data. Interview records have been converted to the written text. Obtained data has been coded, the themes have been found and the findings have been discussed and commented on themes. In the research, the themes that have been found are; trust-belief, responsibility, praise, personal differences, analysis, personal and group speechs, emotional and phsical status of coach, time, experience/career, character of coach, communication/relationship, constructive and destructive speechs.