Examining the methodological issues through pedagogical and practical knowledge of experienced teachers: A case study
Öğretim yöntemi sournlarının deneyimli öğretmenlerin eğitim ve uygulama bilgileri aracılığı ile incelenmesi
  1. Tez No: 395740
  2. Yazar: HATİCE SEZGİ SARAÇ SÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin eğitim ve uygulama bilgilerine dayanarak, yabancı dil öğretimi alanında kullanılan öğretim yöntemi sorunlarına, özellikle eğitim yöneticileri, planlamacıları, akademisyenler, öğretmen adayları ve mesleği yeni başlayan öğretmenlerin kullanabileceği bulgular ile katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışmada kullanılan veri toplama teknikleri görüşme, anket, belge incelemesi ve ardıl görüşmedir. Ceşitleme sağlamak amacı ile vaka çalışmasında bulunan hem nicel hem de nitel tekniklerden yararlanılmıştır. Veri analizinde de yorumlayıcı ve yansıtıcı yöntemler kullanılarak dışarıdan ve içeriden bakış açıları biraraya getirilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerden alınan bilgilere göre, öğretmenlerin doğrudan dilbilgisi öğretimi eğiliminde olduğu görülmüştür. Bu bulguya dayanarak, öğretmenlerin dilbilgisi ağırlıklı dil öğretmelerinin nedeni/nedenlerini açıklamak amaçlanmıştır. Dolayısıyla, veri toplama sürecine öğretmenlerle karşılıklı görüşme tekniği ile başlanmış ve bulgular belge incelemesi ile karşılaştırılmıştır. Bunun yanısıra, ilgili bölümde çalışan tüm öğretmenlere bir anket uygulaması yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin neden ve ne zaman dilbilgisi öğretimini önemsediklerini açıklamaktadır. Ayrıca sonuçlar, son dönemdeki yöntemlerin, öğrenci ihtiyaçlarının ve yönetim tarafından alınan kararların öğretmenlerin dilbilgisi öğretimiyle ilgili eğitim ve uygulama bilgilerine ne şekilde yansıdığını açıklamaktadır. Çalışmadaki bulgular aracılığıyla, eğitim kurumunda öğretim programının değişmesi durumunda öğretmenlerin yaşadığı deneyim ve içeriği öğretme bilgileri paylaşılmaktadır. Öğretmenlerin bilgisine dair ilk elden toplanan verilerle, günümüz dilbilgisi öğretimi yöntemlerinin öğretmenler tarafından nasıl kullanıldığına ilişkin önemli bulgular sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, drawing on the ideas associated with teachers' pedagogical and practical knowledge, aims to contribute to the methodological issues in foreign language context and provide efficient data on English teaching pedagogy to be used especially by administrators, educational planners, academicians, prospective and freshmen teachers. The preferred means of data collection techniques are interviewing, questionnaire, document analysis, and post-conferencing. Both qualitative and quantitative research techniques of case study were applied in order to achieve triangulation. Finally, emic and etic perspectives were brought together to analyze the data through interpretational and reflective methods. The data from participating practitioners indicated that explicit grammar teaching was prioritized. Depending on this finding, it was aimed to elucidate the reason/s why practitioners gave importance to grammar teaching. Therefore, the data collection was started with interviews with practitioners, and findings were cross-checked with document analysis. Besides, a questionnaire was administered to all teachers working for the department. The findings indicate when and why instructors prioritize grammar instruction, and the reflections of recent methods, students' needs and administrative decisions on the teachers' pedagogical content knowledge about grammar teaching. The study shares the experiences and teaching knowledge of practitioners when they go through a rudimentary change in the curriculum. The teachers' first hand knowledge provides invaluable data on how practitioners cope with contemporary teaching methods on grammar instruction.