Yüksek dayanımlı betonlarda agrega geometrisinin ve doğrultusunun kırılma mekanizmasına etkisinin incelenmesi
Investigation on effects of aggregate geometry and orientation on fracture mechanism in high strength concrete
- Tez No: 395797
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Beton bu yüzyılda gıda ve sudan sonra en çok kullanılan üründür. Kompozit bir yapıya sahip olan betonun kırılma mekanizması birçok parametreye bağlıdır. Bu parametrelerden birisi de beton içerisindeki agregalardır. Agrega geometrisinin ve doğrultusunun yüksek dayanımlı betonun kırılma mekanizmasına etkisinin incelendiği bu deneysel çalışmada 4 farklı geometride, 3 farklı doğrultuda ve 2 farklı petrografik tipte olmak üzere toplam 20 farklı agrega ile 20 adet çentikli kiriş numunesi üretilmiştir. Deneylere kıyas numunesi olması amacıyla bir adet agregasız kiriş numunesi de üretime eklenmiştir. Üretilen kiriş numunelerinin üç noktalı eğilme testi altında çatlak yörüngeleri ve yük-deplasman grafikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, ayrıca agrega-beton ara yüzeyindeki kırılma mekanizması da incelenmiştir. Son zamanlarda uygulamalarda yüksek dayanımlı/performanslı betonların kullanımı artış göstermiştir. Bu tip betonlarda normal betonlara kıyasla petrografik özelliklerin ve agrega geometrisinin daha önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sebeple, bu parametreler karışım tasarımında başlıca özellikler olarak hesaba katılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Concrete is one of the most widely consumed good after food and water in this century. Concrete has a composite structure and therefore fracture mechanism of concrete depends on various parameters. In order to investigate the effects of aggregate geometry and orientation on fracture mechanism in high strength concrete, 20 different notched-beam concrete sample with 20 different aggregates having 4 different geometries, 3 different orientations and 2 different petrographic aggregate types are prepared for this experimental study. An extra specimen has been prepared without aggregate for comparison with the others. The crack paths and stress-strain graphs of the samples are evaluated under three-point bending test; moreover, the fracture mechanisms of aggregate-concrete interfaces are investigated. Recently the use of high strength/performance concrete has been increased in the applications. It has been concluded that the petrographic properties and the geometry of the aggregates have primary importance in this type of concretes more than normal concrete. Therefore these parameters should be considered as primer properties in the mix design.