Deprem duyarlı planlama için deprem risk analizi Elazığ öğrneği
Earthquake risk analysis for earthquake-sensitive planning case study Elazığ
- Tez No: 395798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE TÜDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde, Elazığ il merkezinin, şehir bölge planlama açısından depreme karşı duyarlılığı incelenmiştir. Elazığ kenti için düzenlenen (2003) nazım imar planını göz önünde bulundurarak, çeşitli kaynaklardan elde edilen zemin ve kentsel (Nüfus, bina kat yüksekliği, açık alan ve arazi kullanımı vs.) veriler çok kriterli karar verme yöntemiyle, Expert Choice 11 ve Coğrafi Bilgi Sistemi programları aracılığıyla depreme karşı duyarlılığı değerlendirilmiştir. Deprem Risk Analizi, zemin özellikleri ve kentsel veriler olmak üzere iki başlık altında yapılmıştır. Bu doğrultuda Elazığ kentinin genel zemin (Zemin büyütme, Zemin hâkim titreşim periyodu, Vp Vs dalga hız oranı, Vs30 dalga hızı, eğim) kriterleri ile nüfus büyüklüğü ve yoğunluğu (kiş baş/ he), kat yüksekliği dikkate alınmıştır. Böylece Elazığ kenti için elde edilen deprem risk haritaları aracılığıyla kentin deprem karşı duyarlılık durumu günümüz itibariyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study in Elazig, it was examined terms of susceptibility to earthquakes in term of urban and regional planning. For the Elazig city considering its most recently edited master plan (2003), obtained from various sources of ground and urban data(Population, building height, open area and land use, etc.) with multi-criteria decision-making methods were evaluated through Expert Choice 11 and Geographic Information Systems programs. Seismic Risk Analysis, soil properties and urban data were made under two headings. In this direction general ground of Elazig city (the soil amplification, soil dominant vibration period, Vp Vs wave velocity, VS30 wave velocity, and slope) criteria with population size and density (person per hectare), floor height is taken into account. Thus through earthquake risk maps Obtained for the city Elazığ, earthquake susceptibility status of the city has been analysis as of today.