Türkiye'de ulusal ve yerel siyaset ekseninde bir siyasal kariyeri anlamak: Yüksel Yalova
Understanding a political career with the national and local axis in Turkey: Yüksel Yalova
  1. Tez No: 395815
  2. Yazar: AYŞEN PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN MEHMET KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bireyin siyasal kariyerinde ulusal ve yerel çevresi önemlidir. Kişinin siyasetteki gelişimi onun yaşamı boyunca geçirdiği evrelerin bir yansıması olarak siyaset hayatına aktarılmaktadır. Seçmenler tarafından da siyasette önemli mevkilerde bulunan bu aktörlerin hayatları merak edilmektedir. Bu tezde siyaset dalında birçok görev yürütmüş Devlet Eski Bakanı Yüksel Yalova incelenmiştir. Bu incelemede Yalova'nın siyasal kariyerini ve aynı zamanda ulusal ve yerel siyasetle olan etkileşimi yer almaktadır. Tez çalışması aşamasında öncelikli olarak literatür ve veri taraması, ulusal ve yerel basın arşiv taraması yapılmıştır. Teorik ve istatistik verilere dayanan bu çalışmada gerek Yüksel Yalova gerek ailesiyle yüz yüze mülakatlar yapılmış ve mülakatlar dışında Yalova'nın kişisel arşivi de incelenmiştir. Yüksel Yalova'nın Siyaset öncesi- Siyaset Dönemi- Siyaset Sonrası yaşamı incelenerek ve hem bir Türkiye profili hem de bir siyasal kariyer profili çıkartılmıştır. Siyaset bir meslek olarak kabul edilebilir mi? Sorusu Yüksel Yalova özelinden cevaplanmaya çalışılmıştır. Bu cevaplama sırasında siyasetin mesleklerle olan ilişkilerine de değinilmiştir. Bu çalışma Türk Siyasal Hayatı alanında çalışacak olan kişilere faydalı olacak bir içeriğe sahip olduğu gibi incelenen yöntemler açısından da yol gösterici niteliktedir. Aynı zamanda bu alanda yapılan çalışmaların genelde siyasi lider profili üzerine olması bu çalışmasının farklılığını ortaya koyan bir özellik olmaktadır.
Özet (Çeviri)
National and local surrounding are quite significant for an individual. The improvement of an individual in politics is transferred to his/her political life as a reflection of the stages of the life he/she has led. Electorates wander about the life of these actors leading important positions in politics. This thesis deals with Former Minister of the Government Yüksel Yalova who has performed many tasks in politics. In this study, Yalova's political career and his interaction with national and local politics are handled. For this thesis, first, literature review and database search, archive survey for local and national press are conducted. For this study which depends on theoretical and statistic data, both face to face interviews are made by Yüksel Yalova, and his personal archive is scanned as well. Analyzing Pre-Politic Stage-Politics Stage and Post-Politics Stage, Not only a generalized profile of Turkey but also a political career profile is presented. The question that“Does politics can be accepted as an occupation?”is tried to be answered via the details from Yüksel Yalova's private life. Moreover, while detecting the answers, the relationship between politics and occupations are mentioned. This study, is rather beneficial fort he people that will study on Turkish Political Life. Furthermore, it has a guiding nature in terms of research techniques. Meanwhile, this study makes a difference among others which focus on political leaders generally.