Spor ürünlerinin sporcu ve yöneticilere pazarlanması 2. lig masa tenisi takımlarına yönelik bir uygulama
Sports products marketi̇ng to sportsmen and admi̇ni̇strators an implementation intented for second league table tenni̇s teams
  1. Tez No: 395816
  2. Yazar: GÖKMEN ÖÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünya çapında son zamanlarda insanların sağlık kaygıları spor yapmayı daha popüler bir hobi haline getirdi. Sadece müsabaka aktivitesi olarak değil, aynı zamanda boş zaman aktivitesi olarak da insanların dikkatini çekti. Masa tenisi de son zamanlarda düzenli ve istikrarlı bir gelişim içinde olan sporlardan birisidir. Özellikle her ekonomik kesime hitap edebilecek, geniş bir aktivite yelpazesi sunan spor, gerek aktif katılım gerekse seyirci olarak katılım olanaklarını sunmasıyla geniş kitleler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu büyük ilgi de taraftarların tuttuğu takımlarının veya yapmış olduğu spor branşının ürünlerini daha fazla satın almayı ve kullanmayı sağlamaktadır. Masa tenisi sporu bir malzeme sporudur. Oynadığın oyun stiline ne kadar uygun malzeme seçimi yaparsan o kadar başarılı olursun. Masa tenisindeki malzeme pazarı sürekli gelişme gösterecektir. Çünkü bu sektörde, her zaman, keşfedilecek bir oyuncu, yatırım yapılacak yeni bir alan bulunur. İşte, sporun tüm bu özellikleri bir araya geldiğinde, firmaların spora neden bu kadar önem verdikleri ve milyarlarca dolar akıttıkları ortaya çıkmaktadır Masa tenisi malzemeleri marka olarak çok fazla çeşit içermektedir. Markaların imajı insanların satın almasını önemli derecede etkilemektedir. Şirketlerin kullandıkları pazarlama stratejileri tüketicileri etkileyen en önemli etkendir. Satın alırken tüketiciler birçok ihtiyacını göz önüne alır, mesela esneklik, kullanışlılık, fiyat ve dahası marka algısı hepsinden daha önemlidir. Çok sayıda masa tenisi ürünü ve markası vardır. Butterfly, Donic, Tsp, Nittaku, Joola, Stiga ve hatta Adidas. Bu kadar fazla marka ve rekabetin olması ilk defa masa tenisine başlayacak birisi için ürün seçimi kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü hangi malzeme ile başlayacaklarını bilemezler ve hayatlarında hep şu soruyu sorarlar: 'Ben masa tenisine başlamak istiyorum acaba hangi raketi, hangi lastiği kullanmalıyım? 'Pazarlamada da anahtar faktör tam da burada başlamaktadır. Çünkü her marka kendi ayırt edici özelliklerini vurgulama girişimindedir. Kendi markalarının reklamını yaparlar ve tüketicinin ihtiyacını karşılamaya çalışırlar. Bu çalışma Türkiye Masa Tenisi Federasyonun faaliyet programında yer alan Türkiye 2.Lig Masa Tenisi müsabakalarında oynayan sporcuları ve yöneticilerini kapsamaktadır. Masa tenisi sporcularının spor ürünü alışverişi yaparken nelere dikkat ettiği, masa tenisi malzemesi alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurduğu, spor ürünü alışverişi yaparken nelerden etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, world-wide health concerns have promoted exercise to become a much more popular hobby. Not only competitive exercise, but also leisure exercise has gained the attention of people. Table tennis is one of these activities in which has been realized a steady growth in attention. Sports addressing all the people who have different economical possibilities have plenty of branches. Therefore, it draws attention not only being audience but also participation actively. Owing to this great interest people purchase their favourite team's products more or the sportsmen obtain and utilize more from the products which are related to their professional sports branches.Table tennis is meaningful with necessary equipments.The more a sportsman select appropriate equipment for herself himself the more successful she/he is going to be. The marketing of table tennis materials is increasing consistently and this will definetely go on in the future. The reason is that in this sector, there is always a new remarkable player, a new sports branch or a new area to invest. All of these factors reveal that sports have a great importance for the firms and that's why they invest millions of dollars. There are lots of table tennis brand with lots of product range. The brands' images affect consumers purchasing significiantly. Consumers have their purchase intention based on the image created by marketing strartegies. When purchasing , customers will take different needs into consideration, such as flexibility, functionality and so on, making the perception of brand much more important. There are plenty of table tennis brands: Butterfly, Donic, TSP, Nittaku, Joola, Stiga and even Adidas. This rivalry can confuse first-time customers, not knowing where to start and they always ask this question themselves 'I would like to play table tennis and I wonder which brand is the best, which table tennis paddle brings success.' The key factors in marketing begin at that moment as each brand attempts to emphasize their own distinguishing parts, promote their brand image and meet the needs of the consumers. This study includes the players who play in the second league of table tennis in Turkey and their administrators. The league is a dependent activity of Turkish Table Tennis Federation. It is investigated that the criterias of players for purchasing sports products, the reasons while choosing the brands which qualities affect costumers most.