Tüketicilerin TV programlarında ürün yerleştirme konusundaki tutumlarına yönelik bir araştırma
A research program for consumer product placement the attitudes of TV
  1. Tez No: 395829
  2. Yazar: KEZİBAN TEKELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HÜSREV EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ürün yerleştirme ülkemiz için henüz yeni ve tam oturmamış bir uygulama olmasına rağmen reklam veren ve üreticiler için önemli bir tutundurma ve pazarlama aracı olarak yakından takip edilmektedir. Bugüne dek alışılagelmiş reklam çalışmalarından oldukça farklı olan ürün yerleştirme uygulaması Türk medya sektörünce de yavaş yavaş içselleştirilmekte ve ülkemizde bu sistem yerleşmeye başlamaktadır. Türk izleyicileri üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre, izleyicilerin programlardaki ürün yerleştirmeleri genel olarak algıladığı ve alışveriş esnasında markalara karşı algı ve istekte bulundukları gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, firmaların hedef kitlelerine ulaşmak amacıyla kullandıkları klasik reklam faaliyetlerine alternatif olarak ortaya çıkan ürün yerleştirmeyle ilgili genel bilgiler ve ülkemizdeki ürün yerleştirme uygulamaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca, çok kullanılan bu yöntemin olumlu ve olumsuz tüketici üzerindeki etkileri incelenmiştir. Söz konusu araştırma için tüketiciler üzerinde demografik özelliklere göre ve yerleştirilen ürüne göre ürün yerleştirmeye karşı tüketicinin bakışı ve ürün farkındalığının alışveriş fikirleri üzerindeki değişimleri analiz edilmiştir. 538 anket dağıtılmış ancak analize uygun olan 513 anket değerlendirmeye alınmıştır. 2013 yılı ve 2014 yılı başlarında yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapılan uygulamada anket formlarının verilmesi sırasında anketörlere gerekli tüm açıklamalar yapılmıştır. Analizler sonucunda, yapılan ürün yerleştirmelerin tüketici/izleyiciler açısından fark edildiği ancak satın alma davranışlarında kararlı tutum sergilemedikleri satın alma esnasında çeşitli karar değişkenlerinin devreye girdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca izleyici görüşlerine göre yapılan ürün yerleştirmenin sınırlarının devlet ve yasalar kontrolünde belirlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Product placement is closely monitored by advertisers and producers as an important promotional and marketing tool although this is a new and not fully seated application for our country. Product placement practice which is quite different from the usual advertising work gradually internalized by the Turkish media sector, and this system will begin to settle in our country. According to some research done on the Turkish audience, it was observed that the audience generally perceive product placement in the programs and make request against brand during the shopping. In this study, it was aimed to give general information about product placement which alternative to traditional advertising activities used by firms in order to reach their target audience , and demonstrate product placement practices in our country. In addition, the positive and negative effects on consumers of this method also were examined. For this research, the view of the consumer against product placement according to demographic features and placed product, and the effects of product awareness on the shopping ideas were analyzed. 538 questionnaires were distributed but only 513 questionnaires according with the analysis were evaluated. All the necessary explanations have been made to the interviewer during the administration of the questionnaire which was made at the beginning of 2013 and 2014 by using the method of face to face questionnaire method. As a result of analysis, the product placement was noticed by the consumer / audience but the various of decision variables were engaged during the purchase which consumer / audience has unsteady attitude in the purchasing behavior. In addition, it was concluded that the boundaries of product placement should be determined by the control of the state and the legal.