Bireysel hisse senedi yatırımcılarının bilişsel önyargıları üzerine bir araştırma
A research on cognitive biases to stock of individual investors
- Tez No: 395828
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hisse senedi yatırımcılarının yatırım kararlarını verirlerken etkisi altında kaldıkları birçok durum söz konusudur. Yatırımcıların cinsiyetleri, medeni halleri, mesleki durumları, eğitim durumları, yaşları ve gelir durumları yatırım yaparken, her yatırımcıyı farklı şekilde etkilemektedir. Bu demografik özelliklerin yanında yatırımcıların psikolojik eğilimleri alım-satım kararlarında önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada ilk olarak, yatırım ve yatırımcılar üzerinde durulmuş ve bunlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra yatırımcıların psikolojik önyargıları hakkında genel bilgi verilmiş ve uygulama kısmında ele alınan bilişsel önyargılar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma ile, hisse senedi yatırımcılarının bilişsel önyargılar düzeyinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaca ulaşmak için Batı Akdeniz Bölgesinde (Antalya, Isparta ve Burdur) bireysel yatırımcılara yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler çeşitli istatistiksel metotlarla test edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Değerlendirme sonucunda bireysel yatırımcıların bazı bilişsel önyargı düzeylerinden etkilendikleri ortaya konmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, hisse senedine yatırım ve hisse senedi piyasalarındaki yatırımcılar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca yatırımcı türleri üzerine genel bir bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, psikolojik önyargılar kapsamında hevristikler, bilişsel önyargılar ve duygusal faktörler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise; konuyla ilgili anket çalışması yapılmış ve bu çalışmanın sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many cases while individual investor's decisions about investment are under the influence. Investors' sex, marital status, occupational status, educational level, ages and income level are various, therefore the difference affect for each investor in a different manner when they are investing. Psychological tendency of investors have an important role in trading decisions in addition to demographic characteristics. First of all, this study was dwelt upon investment and investors and general information was given about them. Then the general information about cognitive biases of investors was provided and psychological biases of investors were examined. in detail at the implementation part The aim of this study was to examine the level of cognitive biases to stock investors. To reach this goal, a survey-base study was conducted on individual investors in the west Mediterranean Region (Antalya, Isparta and Burdur). The data was analyzed with various statistical methods and the results had been interpreted. The results demonstrated that the individual investors had been affected by some cognitive biases. At the first part (section) of the study, sharing investment and investors were explained in detail. Also, it was given general information about the types of investors. In the second part of the study, heuristics, cognitive biases and emotional factors were discussed in detail. In the third and final part of the study, a questionnaire was applied and the result of the questionnaire was discussed.