Aile içi çatışma ve anlaşmazlıkların çözümünde dini danışmanlığın önemi
Consulting the importance of religious conflict and remedies of domestic dispute
  1. Tez No: 395889
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tez çalışmasında, bir bütün olarak insan hayatına yön veren, hem dünya hem de ahiret mutluluğunu vadeden dinin aile içi iletişim çatışmalarını giderme ve aile huzurunu sağlamadaki rolü ele alınmıştır. Günümüzün modern psikolojik danışma ve rehberlik tekniklerinin temel prensiplerinden hareketle yapılacak olan dini danışmanlık çalışmalarının ailelere de uygulanmasıyla elde edilebilecek kazanımlar üzerinde durulmuştur. Şüphesiz ki en büyük kazanım da ailenin korunması ve devamı olacaktır. Çalışmada, günlük yaşamın farklı boyutlarında dini danışmanlığa duyulan ihtiyaçlar belirtilmiş, özelde ise aile içi sorunların çözümüne etkisi incelenmiştir. Dini değerlerin bireylerin yaşamı üzerindeki etkileri kaçınılmazdır. Boşanma ya da fonksiyonel olmayan evlilik ilişkilerinin oldukça fazla yaşandığı günümüzde bireylerin davranışlarının altında yatan nedenleri ve sonuçları araştırılırken, dinin çizdiği perspektiften bakarak çözüm yolları üretmek mümkündür. Bu da etkili bir dini danışmanlıkla özelde ise ailede dini danışmanlıkla mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the roles of religion which guide the life of people as whole and to promise happiness to this life and after death, preventing conflict of communication in family and to provide peace in home are considered. This study insists that the possible attainment from to applying religious consultancy with reference to today's fundamental principles of psychological counseling and guidance methods. Undoubtedly that the most important attainment is to preserve families and their continuity. In the study, the need of religious consultancy are emphasized in the different aspects of life. In particularly, the effects of religious consultancy to the difficulties in family are examined. The influences of religious values on individuals' life is inevitable. In today which divorces or non-functional marriage are happened much, when the main reasons and consequences under individuals attitude are questioned create solutions is much possible by looking religious perspective. This solutions can be found by effective religious consultancy and in particularly religious consultancy in family.