Authority and resistance: A cultural materialist perspective on father-son conflict in selected English novels
Otorite ve direniş: Seçilmiş İngiliz romanlarında baba-oğul çatışması üzerine kültürel materyalist bir perspektif
- Tez No: 994839
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyılın ortalarından 21. yüzyılın başına kadar uzanan süreçte seçilen İngiliz romanlarında baba-oğul çatışmasının temsilini araştırmaktadır. Geleneksel psikanalitik bakış açılarına dayanmak yerine araştırma, aile dinamiklerinin farklı edebi dönemlerin sosyal çevresi ve maddi koşulları tarafından nasıl şekillendirildiğini keşfetmek için Raymond Williams'ın kültürel materyalist çerçevesini benimsemektedir. Tez, bu aile içi anlaşmazlıkların yalnızca özel meseleler olmadığını, aksine daha geniş sosyal, ideolojik ve tarihsel dönüşümlerle derinden iç içe geçtiğini savunmaktadır. Analiz, üç temel eser üzerinden kronolojik bir yol izlemektedir: George Meredith'in Richard Feverel'in Sınavı (1859), James Joyce'un Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi (1916) ve Zadie Smith'in İnci Gibi Dişler (2000). Meredith'in romanının Viktorya dönemi bağlamında çalışma, katı eğitim“sistemlerinin”kalıntısal ataerkil otorite ile gelişmekte olan bireyci dürtüler arasında nasıl bir çatışma tetiklediğini incelemektedir. Joyce'un modernist dönemine dair tartışma, oğulun biyolojik babasının yanı sıra Kilise ve ulus gibi ikame baba kurumlarını reddetmesine odaklanmaktadır. Son olarak, Smith'in çağdaş romanının analizi, çatışmanın birinci nesil göçmenlerin kalıntısal gelenekleri ile Britanya doğumlu soydaşlarının gelişmekte olan hibrit kimlikleri arasındaki gerilimden kaynaklandığı çok kültürlü Britanya'nın karmaşıklıklarını ele almaktadır. Williams'ın temel kavramları olan“duygu yapısı”,“hegemonya”ve“kalıntısal, egemen ve gelişmekte olan”ı uygulayan bu tez, baba-oğul ilişkisinin güç, direniş ve kimliğin müzakere edildiği hayati bir anlatı alanı olarak hizmet ettiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, kuşaklararası uyuşmazlığın spesifik tezahürleri zamanla değişse de, çatışmanın toplumsal çerçeveleri eleştirmek ve Britanya tarihindeki kültürel değerlerin akışkan geçişini belgelemek için kalıcı bir araç olarak kaldığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the representation of father-son conflict within selected British novels spanning from the mid-19th century to the early 21st century. Rather than relying on traditional psychoanalytic perspectives, the research adopts Raymond Williams's cultural materialist framework to explore how familial dynamics are shaped by the social milieu and material conditions of different literary eras. The thesis argues that these domestic disputes are not merely private matters but are deeply intertwined with broader social, ideological, and historical transformations. The analysis follows a chronological path through three primary works: George Meredith's The Ordeal of Richard Feverel (1859), James Joyce's A Portrait of the Artist as a Young Man (1916), and Zadie Smith's White Teeth (2000). In the Victorian context of Meredith's novel, the study examines how rigid educational“systems”sparked a clash between residual patriarchal authority and emergent individualist impulses. The discussion of Joyce's modernist era focuses on the son's rejection of his biological father alongside the surrogate paternal institutions of the Church and the nation. Finally, the analysis of Smith's contemporary novel addresses the complexities of multicultural Britain, where conflict arises from the tension between the residual traditions of first-generation immigrants and the emergent hybrid identities of their British-born descendants. By applying Williams's core concepts—the“structure of feeling,”“hegemony,”and the“residual, dominant, and emergent”—this thesis demonstrates that the father-son relationship serves as a vital narrative space for negotiating power, resistance, and identity. The study concludes that while the specific manifestations of intergenerational discord change over time, the conflict remains a persistent tool for critiquing societal frameworks and documenting the fluid transition of cultural values throughout British history.