14. yüzyıl alimlerinden Ibnu's-Serrâc ed - Dımaşkî'nin Tuffâhu'l-Ervah ve Miftâhu'l-İrbah adlı eserinin edebi yönü
Li̇terary aspect of Tuffâhu'l-Ervâh ve Mi̇ftâhu'l-İrbâh wri̇tten by a 14. century scholar Ibnu's-Serrâc ed-Dimaşkî
- Tez No: 395912
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Arapça
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Memlûk'lar dönemine ait“Tuffâhu'l-Ervâh ve Miftâhu'l-İrbah”adlı eserin Arap Edebiyatı (nesir, şiir, dil) bakımından incelemesi amaçlanmıştır. Çalışma önsöz ve sonuç dışında giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Arap nesri ve şiirinin genel tarihçesi ile Tuffâhu'l-Ervâh'ın yazarı İbnu's-Serrâc'ın hayatı ve eserleri incelenmiştir. Birinci bölümde, eserin nesir bakımından incelenmesi ve dönemin tasavvuf edebiyatından etkilenmesi hakkında analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Genel dil üslûbu ele alınmıştır. İkinci bölümde, eserdeki şiirler, tasavvuf edebiyatı açısından değerlendirilip; konu, lafız, üslup, beyitler ve taşıdığı anlamlar bakımından değerlendirilmiştir. Sonuçta, dönemin sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik ve edebi özellikleri bağlamında, İbnu's-Serrâc'ın hayatı ve eserlerinin önemi kaydedilmiş, incelenen eserin edebi açıdan değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the work that was named“Tuffahu'l-Ervâh ve Miftahu'l-Irbah”and written in the era of Memluks in terms of Arabic Literature (prose, poetry, language). The study consists of two chapter excluding Preface and Conclusion. In introduction general history of Arab prose and poetry and the life and the Works of İbnu's-Serrâc author of Tuffahu'l-Ervâh were explained. The first chapter examined the work from the point of prose and analysed the effects of this period's sufi literature on the work. This chapter also dealt with the work's language method. In the second chapter, the book's poetry was examined from the point of sufi literature and the topic was classified in respect of pronunciation, method, couplets and meaning. In conclucion chapter Memluk period's social, political, cultural, economic and literary relations were summarized; the life of Ibn-i Serrac and the importance of his works were expressed and the work that we examined was evaluated from the point of literary.