Örgüt stratejileri destekli bilgi yönetim sürecinin örgütsel yenilik ve teknoloji aracılığıyla örgütsel performansı etkilemesi: Borsa İstanbul örneği
The influence of knowledge management process supported with organizational strategies on organizational performance via organizational innovation and technology: The case of Stock Market Istanbul
  1. Tez No: 395922
  2. Yazar: YAKUP AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Gold'un (2001) çalışması temel alınarak işletme stratejileri, bilgi yönetimi yetenekleri, örgütsel yenilik ve örgütsel performans arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışma, Borsa İstanbul'da yer alan şirketlerde teknolojinin moderatör olarak bilgi yönetim süreci, örgütsel yenilik ve örgütsel performans üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bilgi ve strateji arasındaki ilişkiye dayanarak, bu çalışma, örgütsel performansı daha fazla artırmayı hedefleyen işletme stratejisi ve bilgi yönetimini bağlayarak Gold'un (2001) modeline yeni bir boyut eklemektedir. Bu çalışmada aynı zamanda Dengelenmiş Performans Kartı açısından örgütsel performans ilişkisi tespit edilmiştir. Dengelenmiş Performans Kartı, Borsa İstanbul şirketleri bağlamında müşteri boyutu, iç süreçler boyutu, algısal finansal performans yönlerini kapsamaktadır. 203 orta düzey yönetici örneklemine uygulanan anket verileri çıkarımsal analiz için Kısmi En Küçük Kareler (PLS-Smart 2.0) ve tanımlayıcı istatistikleri için SPSS 22 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma modeli işletme stratejileri, bilgi yönetim süreci, teknoloji, yenilik ve örgütsel performans boyutlarını içermektedir. Çalışmanın sonuçları işletme stratejileri tamamen veya kısmen bilgi yönetim süreçlerini etkilediğini ortaya koymaktadır. Bilgi yönetimi süreçleri kısmen yeniliği etkilemektedir. Yenilik tamamen örgütsel performansı etkilemektedir. Bilgi yönetimi süreçleri ve teknoloji kısmen örgütsel performansı etkilemektedir. Bilgi yönetimi süreçleri, teknoloji ve işletme stratejileri kısmen örgüt performansını etkilemektedir. İşletme stratejileri ile örgütsel performansın pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. İşletme stratejisi ile bağlantılı bilgi yönetimi yetenekleri örgütsel performansı daha fazla artıracaktır. Ancak, beklentilerin aksine, teknolojinin moderatör olarak bilgi yönetim süreçleri ve yenilikten herhangi birisi ile anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between business strategies, knowledge management capabilities, organizational innovation and organizational performance based on Gold's (2001) study. This study tried to find the moderator effect of technology on knowledge management processes, organizational innovation and organizational performance in Borsa İstanbul Businesses. On the basis of the relationship between knowledge and strategy, this study attempted to add a new dimension to the Gold's (2001) model by linking knowledge management to the business strategy aimed at further improving organizational performance. This study also identified the relationship of organizational performance from the standpoint of the Balanced Scorecard, which includes the customer-related, internal business process and perceptual financial aspects of organizational performance in the Borsa İstanbul businesses context. A survey was administered and a sample of 203 middle managers was analyzed using Partial Least Squares (PLS-Smart 2.0) for inferential analysis and SPSS version 22 for descriptive insights. The research model include business strategies, knowledge management processes, technology, innovation and organizational performance. The results of the study revealed that business strategies influence the knowledge management processes fully or partially. Knowledge management processes influence the innovation partially. Innovation influence the organizational performance fully. Knowledge management processes and technology influence the organizational performance partially. Knowledge management processes, technology and business strategies influence the organizational performance partially. Business strategies was positive relationship with organizational performance. Knowledge management capabilities linked to the business strategy will further improve organizational performance. However, contrary to expectations, technology as a moderator was found not to be significantly related to either of the knowledge management processes and innovation.