Dış ticaret açısından Kazakistan Türkiye ilişkileri
Foreign trade in terms of Kazakhstan Turkey relations
- Tez No: 395923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN BECEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, bağımsızlığına kavuştuktan sonra Kazakistan ile Türkiye arasındaki dış ticari ilişkileri incelenmiştir. Kazakistan bağımsızlığını kazandıktan sonra başlayan Türkiye-Kazakistan resmi ilişkilerine aşağı-yukarı 24 yıl olmuştur. Bu zaman içerisinde ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerde ilerlemeler yaşanmıştır. Öncelikle Kazakistan ekonomisi, ortaya çıkan ekonomik kriz ve bu krizden çıkış yolları, öne çıkan sektörler, yatırım ortamı ve dış ticaret yapısı incelenmiştir. Bununla beraber Türkiye ile Kazakistan arasındaki yatırım ilişkileri ve dış ticaret hacminin yıllar itibarıyla yükselişi ve düşüşü analize dâhil edilmiştir. Türkiye Kazakistan arasındaki dış ticaretin gelişmesine ilişkin sorunlar ve öneriler de gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, foreign trade relations between Turkey and Kazakhstan after the independence were investigated. The Turkey-Kazakhstan relations go back to the day of official recognition of the Kazakhstan and have been growing for 24 years. In his time of economic, cultural and political relations, there has been progress. Primarily the economy of Kazakhstan, the economic crisis and ways out of this crisis, a prominent sectors, investment climate and foreign trade structure has been investigated. Next part of there search is dedicated to an analysis of investment activities and annual raises andf alls in foreign trade between Turkey and Kazakhstan. A review of problems and suggestions for the development of foreign trade between Turkey and Kazakhstan.