Meme tümörlerinin difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile karakterizasyonunda kullanılan b değerinin etkisi
Effect of b value in the characterization of breast tumors with diffusion weight imaging
- Tez No: 395952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: farklı b değeri kombinasyonlarıyla elde edilen mutlak ve normalize ADC değerlerinin meme tümörlerinin karakterizasyonundaki etkinliklerini karşılaştırmak ve en etkin Diffüzyon MRG protokolünü ve ADC değeri hesaplama ve değerlendirme yöntemini belirlemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Ağustos 2008 ile Mart 2014 tarihleri arasında şüpheli bulguları nedeniyle ya da pre-operatif evreleme amaçlı meme MRG incelemesi (dinamik kontrastlı meme MRG ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme) yapılıp kitle veya şüpheli kitlesel olmayan kontrastlanma tespit edilen ve sonrasında bu lezyonlarına yönelik kesin tanı alan kadın olgular çalışmaya dâhil edildi. 1.5 Tesla MRG sistemi ile difüzyon görüntülemede b 0, 50, 100, 400, 1000 değerleri ile ikili ya da çoklu kombinasyonlar oluşturuldu ve benign-malign lezyonların mutlak ADC ve normalize ADC değerleri hesaplandı. En uygun eşik ADC değerlerini belirlemek için ROC (Reciever operating characteristics) analizi yapıldı. Tanısal etkinliklerin hesaplanması ve karşılaştırılmasında MedCalc programı ve Vassarstats.net internet sitesi kullanıldı. BULGULAR: 110 olgudaki 149 lezyon (46 benign, 103 malign) değerlendirmeye alındı. Lezyonların 137'si kitle, 12'si kitlesel olmayan kontrastlanmaydı. Elde edilen ADC değerleri kullanılan b değeri kombinasyonuna göre değişmekteydi. Düşük b değerlerinde daha yüksek ADC değerleri elde edildi. Beş farklı b değeri kombinasyonun hepsinde mutlak ve normalize ADC değerleri malign lezyonlarda benign lezyonlara kıyasla anlamlı düşük bulundu (P0.05). Mutlak ADC eşik değerleri 0.85 x 10-3 ile 1.53 x 10-3 sn/mm2 arasında değişmekteyken, normalize ADC eşik değerleri 0.66 ile 0.68 arasında değişmekteydi. SONUÇ: Mutlak ADC değerleri kullanılarak yapılan değerlendirmelerde kullanılan b değerleri ve farklı b değeri kombinasyonları Difüzyon MRG'nin tanısal performansını belirgin etkilememektedir. Normalize ADC ile yapılan değerlendirmelerin mutlak ADC'ye kıyasla tanısal performans açısından bir üstünlüğü yoktur. Ancak memede difüzyon görüntülemeye yeni başlayan ve henüz mutlak ADC eşik değerini belirleyememiş merkezler için normalize ADC'nin bir alternatif olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: to compare the efficiencies of absolute and normalized ADC (Apparent Diffusion Coefficient) values obtained with different b value combinations in the characterization of breast tumors and to determine the most efficient ADC value calculation and evaluation method. Materials and Methods: Female cases who underwent breast MR imaging (Dynamic contrast-enhanced and Diffusion Weighted Imaging) due to suspicious findings or for pre-operative staging and in whom mass or suspicious non-mass enhancement was identified and afterwards took a final diagnosis between August 2008-March 2014 were included in the study. Double or multiple combinations were established by using b values of 0, 50, 100, 400, 1000. Imaging performed with 1.5 Tesla MR system and absolute and normalized ADC values of the benign and malignant lesions were calculated. In order to determine the optimum cut-off ADC values, ROC (Receiver operating characteristics) analysis was carried out. MedCalc program and Vassarstats.net website were used for the calculation and comparison of diagnostic efficiencies. Results: One hundred forty-nine lesions (46 benign, 103 malignant) were evaluated in 110 cases. One hundred thirty-seven lesions were masses, twelve were non-mass enhancement. Obtained ADC values had changed with respect to the used b value combinations. Higher ADC values were obtained in low b values. Absolute and normalized ADC values of malignant lesions were found to be significantly lower compared with the benign lesions in all five b value combinations (P0.05). Threshold values were between 0.85 x 10-3 and 1.53 x 10-3 mm2/sn for absolute ADC and they were between 0.66- 0.68 for normalized ADC. Conclusion: In the evaluations with the use of absolute ADC values, chosen b values and different combinations do not affect the diagnostic efficiency of Diffusion MR, markedly. Diagnostic efficiency of Diffusion MR done with the use of normalized ADC values is not better compared to that of absolute ADC. However, we recommend normalized ADC values as an alternative for the centers began recently to breast Diffusion MR and yet undetermined their absolute ADC thresholds.