Bazaltik seramiklerin teknolojik, mikromorfolojik ve minerolojik özellikleri ve erozyon-korozyona dayanıklı malzemelerde kullanılma olanakları
- Tez No: 39598
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KAPUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZ Doğru Akdeniz Bölgesinde bulunan bazaltik tüflerin seramik materyallerin yapımında kullanılabilirliğinin ve elde edilen seramiklerin yüksek f iziksel-kimyasal day an imli olanlarının yakın çevrede bulunan demir çelik fabrikaları, petrokimya endüstrisi ve diğer endüstri kuruluşlarının gereksinimi olan erozyona ve korazyona dayanım gerektiren ünitelerinde kullanılabilecek seramik materyallerin yapımı amaçlanmıştır. Bazaltik tüfler Almanpınarı kili, Söğüt kili ve Sındırgı Dövertepe kaoleni ile yapılan seramik materyal çalışmalarında farklı fırınlama sıcaklıkları uygulanmıştır. Bu seramiklerde 1040°C'de fırınlanan ve camsı tabaka ile kaplanan örneklerin aratabakal arında psödovolastonit, 1100°C'de fırınlanan ve camsı tabaka ile kaplanmayan örneklerde ise forsterit oluştuğu gözlenmiştir. Oluşan bu minerallerle güçlenen nitrifiye olmuş anadokunun mikroyapı gelişimi ile birlikte, yüksek fiziksel ve kimyasal dayanım gösterdiği saptanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate the suitability of basaltic tephra found in the Eastern Mediterranean region of Turkey for ceramics along with their use in the iron and petrochemical industrustries as anti erosive and corrosive physically and chemically highly durable materials. Different furnacing temperaturel were used for production of ceramics made from the Alraanpinarx, Söğüt and Sındırgı-Dövertepe clay souras with basaltic tephra. Pseudowollastonite was determined in the inter layers- of glazed ceramics furnaced to 1040°C, whereas forsterit® was found in the non-glazed ceramic tablets funraced to 1100°C. The nitrified matrix strengthened minerals with these along with developed micro structure showed physical a:ad chemical durability.