Çukurova bölgesinde turfanda patates (Solanum tuberosum L.) yetiştiriciliğinde azotlu gübrenin yumru oluşumu ve hasat zamanına etkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 39599
  2. Yazar: CUMA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Çukurova Koşullarında turfanda patates yetiştiriciliği için en uygun azot dozunu ve hasat zamanını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; yedi azot dozunun ve üç hasat zamanının Ausonia çeşitinde verim ve bazı tarımsal karakterlerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada; azotun bitki başına ortalama yumru verimini, ortalama tek yumru ağırlığını oranını, parsel veriminde küçük yumru ağırlığı oranını, parsel veriminde büyük yumru ağırlığı oranını ve dekara verimi etkilediği saptanmıştır. Hasat zamanının ise bitki başına ortalama yumru sayısını, bitki başına ortalama yumru verimini, ortalama tek yumru ağırlığını, parsel veriminde ıskarta yumru ağırlığı oranını, parsel veriminde küçük yumru ağırlığı oranını, parsel veriminde orta yumru ağırlığı oranını, parsel veriminde büyük yumru ağırlığı oranını ve dekara verimi etkilediği saptanmıştır. En yüksek verim (4617 kg/da) 36 kg/da N uygulamasıyla birlikte yapılan 3. hasattan, en ekonomik verim ise (3700 kg/da) 30 kg/da N uygulamasıyla birlikte yapılan 2. hasattan elde edilmiştir. (1.431.280 TL/da)
Özet (Çeviri)
This studywas conducted to determine tha most suitable N rates and harvest date of eariy potato at Çukurova conditions. in this study, the effects of seven dlfferent N doses and three different harvest dates on the yield and some agronomical characters of c.v. Ausonia. it was found that mean tuber yield per plant, mean single tuber weight, percent of poor quality weight per plot, percent of small tubers weight in plot, percent of middle tubers weight in plot, percent of great tubers weight in plots and tuber yield were influenced by applied different N doses. Also, mean number of tubers per plant, mean tuber yield per plant, mean single tuber weight, percent of poor guality weight per plot, percent of small tufaers weight in yield, percent of middle tubers weight in yield, percent of great tubers weight in yield and tuber yield were influenced by different harvest dates. The highest yield (4617 kg/de) was obtained from the plot applied 36 kg/da N and harvested at the third harvest date, but the plot applied 30 kg/da N and harvested at the second harvest date gave the most economic yield (1.431.280 TL/da).