Ortak malların yönetilmesinde piyasa ekonomisinin rolü
The role of the market economy in the management of commons
  1. Tez No: 395985
  2. Yazar: ERHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Göl, sulama sistemi, avlanma sahası, balık rezervi, orman, ve meralar ortak mallara örnek gösterilebilir. Genellikle ortak malların yönetimi devlet tarafından yapılmaktadır. Piyasa ekonomisi ortak malların kullanımında başarısız olmaktadır. Bazı istisnai örnek uygulamalarda özel sektör ortak malları yönetebilmektedir. Antalya Alanya'da balık rezervinin kullanımı ve Sinop şehir içi trafik yönetimi Türkiye'de özel sektörün ortak malları yönetmesine örnek olarak gösterilebilir. Bu çalışmada Alanyalı balıkçılar ve Sinop'ta yaşayan kişiler ile mülakat ve gözlem tekniği kullanılarak, ortak malların yönetilmesinde özel sektörün başarılı olup olmadığı araştırılmıştır. Bulgular, ortak malların (Alanya'da balık rezervinin kullanımı ve Sinop şehir içi trafik yönetimi) piyasa ekonomisi tarafından da başarıyla yönetildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Lake, irrigation system, hunting grounds, fishing reserve, forest and pasture are main examples of common goods. Common goods are generally managed by government. Market economy fails in managing common goods. Private sector can manage common goods in some exceptional cases. The use of fish reserve in Alanya and Sinop city traffic management exemplify management of common goods by private sector in Turkey. In this study, fishermen who live in Alanya (Antalya) and people in Sinop are interviewed and observed to answer the question of whether the private sector is successful in managing common goods. In the cases of fish reserve in Alanya and Sinop city traffic management, the findings show that market economy successfully manages common goods, too.