Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe arabağlantı ücretlerinin regülasyonu
The regulation of the interconnection rates in the telecommunications sector in Turkey
  1. Tez No: 395988
  2. Yazar: PINAR HAMİDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkelerin“ekonomik kalkınma kaldıracı”olarak anılan Telekomünikasyon Sektörünün ana damarlarından birini oluşturan“arabağlantı ücretlerinin regülasyonu”sektörel rekabetin tesisi açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Regülasyonların etkin ve etkili bir biçimde yapılmasında ve piyasada pazar hakimiyetine sahip olan işletmecilerin tekelci bir konuma gelmesinin önlenmesinde bağımsız düzenleyici kurumlara büyük görevler düşmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde telekomünikasyon sektöründe bağımsız düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun arabağlantı ücretlerini düzenlemedeki etkinliği, kullanmış olduğu yöntemler ve sektörel rekabetin tesisi konusundaki faaliyetleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun etkin, yerinde ve başarılı regülasyonlar yaptığını ortaya koymaktadır. Bu durum pazar payı daha küçük olan işletmecilere, tüketicilere ve sektörün sağlıklı bir biçimde işlemesini sağlayacak olan rekabet ortamının korunmasına da büyük avantajlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Countries economic development leverage referred to as“The Telecommunications Sector Constitutes One Of The Main Arteries”of the regulation of interconnection rates is of utmost importance in terms of the establishment of sectoral competition. Regulations effectively and efficiently done and the prevention of the operators that have market dominance in the market came to a monopolistic position of independent regulatory great responsibility falls to the institution. In this study, the independent regulatory authority in the telecommunication sector in our country, Information Technologies and Communications Authority's effectiveness in regulating interconnection charges on the activities on using methods that have been studied and the establishment of sectoral competition. The results obtained, Information Technologies and Communications Authority effective, in place and demonstrates that a successful regulations. In this case the market share to smaller operators, consumers and the industry to protect the competitive process in a healthy way that will allow also provide great advantages.