Çocuk masallarının plastik izdüşümleri
Projection of children's tales
  1. Tez No: 396124
  2. Yazar: AYŞE KARABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ YONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çocukluktan itibaren çoğu insanın, alfabeyle tanışmadan önce masallarla tanışıklığı vardır. Uykuya dalmadan önce dinlenen, hiç bitmesin diye düşünülen, uykuya dalıp muhteşem gezintilere çıkılan masallar ile hayal etmenin sonsuzluğu ile tanışılır. Masalların olağanüstü fantastik dünyası ile hayal etmenin sınırsızlığı sadece çocukları büyülemekle kalmayıp yetişkinleri de bambaşka dünyalara sürüklemektedir. Özellikle sanatçılar için masallar bulunmaz bir kaynaktır. Sanatçı, masallar içindeki tüm göstergeleri yeniden biçimlendirerek başka dünyalar yaratır. Bu dünya ile oluşturulan görseller yeni hayalleri, besler. Sanatçı üstlendiği masal anlatıcısı rolü ile yeni bir anlatım dili oluşturarak masalda bulunan unsurları, kahramanları, olayları, renkleri ve sayıları soyut düşüncelerden somut objelere taşıyarak“masalların sanat objesine yansımasıyla oluşan plastik izdüşümleri nelerdir.”sorusuna yanıt arayacaktır. Grimm Kardeşler masallarının görsel etkilerinin yansımaları sanat objesi üzerinden sorgulanarak toplanan yazılı ve görsel veriler doğrultusunda masalların sanat objesine dönüşüm süreci ve sanatçıların eserleri üzerinden elde edilen kazanımlar ışığı altında çeşitlendirilecektir. Sanatçı, masallardaki renkli ve zengin üslubu gerçek dünyadan çeşitli elemanları ödünç alarak, yeni bir anlatı dünyasını dillendirerek izleyicisine görsel metinlerin yazılı metinler gibi okunabileceğini ve yazılı metinlerin birer sanat eserine dönüştürülebilir olacağını gösterir. Bu noktada her masalın bir alıcısı ve okuyucusu olduğu sonucuna ulaşılırken, izleyici ve okuyucu, sanatçı duyarlılığı ile gerçeklik dünyasında, bir başka gerçeklik boyutuna ulaşacaktır. Key Words : Masal, Sanatçı, Peri, Eser
Özet (Çeviri)
From childhood most people are familiar with the tale before met alphabet. Listen to before sleeping, no end unthinkable, asleep with tale meet imagine the infinity. Tales of extraordinary fantasy world with imagine the immensity not only children but adults are also fascinated by dragging them to another world. Especially tales included a resource for images generated with this world artists. Artist creates another world, reformatting all indicators in fairy tales nourish new dreams. Artist creating a new language of the storyteller on the role being played, elements in fairy tales, carrying moving from abstract ideas into concrete objects,“What are plastic projections formed by the reflection of the tale of the art object.”will answer the question. Brothers Grimm tale of reflections on art objects of visual effects questioned, written and visual data collected in accordance with tales of transformation and art objects will be diversified. Artist, colorful and rich style of the tale ,texts can be read as visual text and displays will be transformed into a work of art of the written text. At this point viewers and readers, in reality sensitivity of the artist and the world will get to another dimension of reality. Key Words : Tale, Artist, Fairy, Work of Art