Yaratıcı drama yönteminin 6. sınıf bilişim teknolojileri ve yazılım dersi alan öğrencilerin ders başarılarına etkisi
Effects of creative drama method on students academic achievements in ict lessons of sixth grades
- Tez No: 396166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada yaratıcı drama yönteminin bilişim teknolojileri ve yazılım dersi alan 6. sınıf öğrencilerinin ders başarılarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden karma yöntemin kullanıldığı çalışmada nicel veriler t testi, nitel veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmada nicel veri toplamak ve yaratıcı drama yönteminin bilişim teknolojileri ve yazılım dersini alan öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemek amacıyla“İletişim Araçları Başarı Testi”kullanılmıştır. Test 25 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada nitel veriler yarı yapılandırılmış odak grup görüşme soruları, öğrenci günlükleri ve gözlem notları yardımıyla elde edilmiştir. Dokuz sorudan oluşan odak grup görüşme formu hazırlandıktan sonra uzman görüşleri alınmıştır. Araştırma sonunda deney grubunda bulunan öğrencilerden 24'ü ile yarı yapılandırılmış odak grup görüşme yapılmıştır. Araştırmada bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinde kullanılmak üzere yaratıcı drama etkinlikleri kurgulanmış ve üç farklı uzmanın görüşüne başvurulmuştur. Araştırmada elde edilen nicel veriler bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinde kullanılan yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin ders başarılarına önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Araştırmada elde edilen nitel veriler yaşantıya dayalı bir öğrenme olan yaratıcı drama sürecinin, öğrenicilerin teknolojiyi, interneti ve sosyal medyayı öğrenmelerinde ve gerçek yaşamlarında bilinçli bir biçimde kullanmalarında etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the effects of creative drama method on students academic achievement in ICT lessons of sixth grades. In this study the mixed method was used by the researcher to collect qualitative and quantitative data. Quantitative data was analyzed with t-test and qualitative data was analyzed with content analysis technique. To collect quantitative data and to define the effects of creative drama method on students academic achievement in ICT lessons“Achievement Test of Communications Technology”was used during the study. There are 25 questions in the test. In the study, qualitative data was collected with semi-structured interview questions, student diaries and observation notes. Nine focus group questions were prepared and expert opinions in the field were taken about the focus group questions. At the end of the research, semi-structured focus group interviews with 24 students were conducted in the experimental group. In this study, creative drama activities were prepared to be used in Information Technologies and Software lessons and all the activities were consulted to three different experts in the creative drama field. The quantitative data obtained in the study shows that the creative drama method used in the ICT lessons has a significant impact on the course of success. The qualitative data obtained in the study shows that creative drama based on the life is effective when the students try to learn technology, internet and social media and it is also effective when they use it in a conscious way in real life.