Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu alt tipleri ve davranım bozukluğu birlikteliğinde oksitosin geni ve oksitosin reseptör gen ilişkisi
Attention deficit and hyperactivity disorder subtypes and conduct disorder comorbidity oxytocin gene and oxytocin receptör gene relationship
- Tez No: 396198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BURCU ÖZBARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Psikiyatri, Genetics, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Giriş: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yaşamın farklı alanlarında işlevsellikte bozulmalara neden olmaktadır. Bu alanlardan biri sosyal alandaki işlevselliktir. Bir bilgi işlem süreci olan 'sosyal biliş', kişinin kendisi ve diğerleri arasındaki ilişkiyi temsil etmesi ve bu temsil durumunu sosyal davranışlarla yönlendirebilmesi olarak tanımlanmaktadır. Sosyal bilişin alt birimleri olan yüz okuma, empati yeteneği gibi birimlerin oksitosin ile ilişkili olduğu öne sürülmektedir. Bu özelliklerden daha yoksun olan DEHB tanılı bireylerin arkadaş ilişkileri, sosyal alanda iletişim kurma becerileri yönünden daha zayıf oldukları düşünülmektedir. Amaç: Çalışmamızın amacı, DEHB alt tipleri ve Davranım Bozukluğu (DB) ek tanılı ve sağlıklı kontrol grubunda olan 11-18 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlerin Oksitosin Geni (OXT) ve Oksitosin Reseptör Geni (OXTR) dizilimlerinin araştırılması; aynı zamanda saptanan polimorfizmlerin sosyal biliş becerilerinin polimorfizmleri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran 11-18 yaş arası, 51 DEHB-Bileşik tip, 50 DEHB- Dikkat Eksikliği Baskın tip (DEB), 50 DEHB-Bileşik + DB tanılı olgu ve 100 Sağlıklı kontrol olgusu çalışmamızın örneklemini oluşturmuştur. Öncelikle tüm olgulara, ek tanıların değerlendirilmesi amacıyla K-SADS PL uygulanmıştır. Davranış değerlendirmesine yönelik ÇDDÖ, yıkıcı davranım bozukluklarının değerlendirilmesine yönelik DEHB (Aile) ölçekleri kullanılmıştır. Sosyal biliş becerileri, Gözler Testi, Yüzler Testi ve Beklenmedik Sonuçlar Testi ile değerlendirilmiştir. Emosyon regülasyonlarını değerlendirilmeye yönelik olarak Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği kullanılmıştır. Örneklemdeki her olgudan 2cc intravenöz kan örneği alınarak tüm kodlayıcı ekzonların ve ekzon-intron bileşkelerinin dizi analizi gerçekleştirilmiştir.Bulgular: Çalışmamıza alınan 151 DEHB ve 100 Sağlıklı kontrol olgusunun hiçbirinde OXT geninde hiçbir mutasyon ya da saptanmamıştır. OXTR geninde yapılan çalışma sonucunda ise rs2228485 (C/T), rs237902 (G/A) ve rs4686302 (C/T) polimorfizmleri en sık olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) is associated with social functional impairments in daily life. Social cognition as an information processing procedure can be defined as the representation of one's relationships between himself and others, which can be guided by social behaviour. Social cognition sub-units such as face reading and ability to empathize that have been suggested to be associated with oxytocin. Children with ADHD often have conflicts with adults and peers, rejection by peers, and a lack of friendships, in part as a consequence of their ADHD symptoms. Objective: The aim of our study to investigate Oxytocin gene (OXT) ve Oxytocin receptor gene (OXTR) polimorphisms of children and adolescents, aged 11-18 years with ADHD subtypes and Conduct Disorder (CD) comorbidity and compare the results between patients groups and healthy controls. In addition, we investigated how these polimorphisms relate to different components of Teory of Mind (ToM). Method: Our sample included 51 ADHD-Combined , 50 ADHD-Predominantly inattentive and 50 CD comorbidity with ADHD-Combined sbtypes and 100 healthy controls. First, each patient was subjected to K-SADS PL. In all cases, CBCL was used for behaviour assesment and ADHD scale was used for evaluating disruptive behavioral disorders. Social cognitive skills were evaluated by Eyes test, face test and The Unexpected Outcomes Test. Difficulty level in emotion regulation was measured by Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS). Sequence analysis of all coding exons and exon-intron junctions was determined by taking 2 cc intravenous blood samples from each patient. Results: OXT gene mutation was not detected in none of our study. The results showed that the OXTR gene rs2228485, rs237902 and rs4686302 SNP's were found frequently. The OXTR rs4680302 SNP was related to face emotion recognition and unexpected outcomes tasks performences in children with ADHD predominantly inattentive subgroup. The T allel carriers have poorer social ability than the patients with CC genotype. In addition, indicated that A carriers of OXTR rs237902 perform worse on the unexpected outcomes test than GG genotype in children have comorbidity CD. We also find significant associations between ADHD symptom subscales and rs237902 SNP. Conclusion: This study has shown that impairment of social cognitive skills in ADHD patients. Our findings supports that spesific variations of OXTR gene may play a significant role in social behaviours in these subjects.