İşaret-akış grafının kazancının ve bir parametreye göre duyarlığın bilgisayarla sembolik olarak bulunması
Symbolic evaluation of signal-flow graph gain and gain sensitivity according to parameter
- Tez No: 39620
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVDET ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, en genel halde sembolik dal kazançlarına sahip işaret-akış graflanna ait graf kazançlarının ve bu kazançların grafta sadece bir dal kazancında bulunabilen herhangi bir parametreye göre duyarlığının sembolik olarak hesaplanması konusu ele alınarak, bu amaçla sembolik işlemler yapabilen bir program yazılmıştır. İkinci bölümde, işaret-akış grafinın kazana ve bu kazancın graftaki bir parametreye göre duyarlığının hesaplanması konulan ele alınmıştır. Önce işaret-akış grafi kavramı tanıtılmış ve işaret akış grafina ait çeşitli tanımlamalar verilmiştir. Duyarlık hesaplanırken Lynch 'in Duyarlık Formülü 'nden yararlanılmıştır. Üçüncü bölümde, sembolik kazanç ve duyarlık hesaplamaları yapan SFG programının yazılmasında izlenen algoritma incelenmiş ve program tanıtılmıştır. Bu algoritmaya göre, önce işaret-akış grafindan elde edilebilecek tüm çevreler bulunmuştur. Bu çevreler yardımıyla değmeyen çevre grupları oluşturularak işaret-akış grafinın determinantı sembolik olarak elde edilmiştir. Ardından kapalı bir işaret-akış grafi oluşturulmuş ve bu graftan yararlanılarak kazancın pay ifadesi elde edilmiştir. Kazancın bir parametreye göre duyarlığının hesaplanabilmesi için önce Lynch 'in Duyarlık Formülü kullanılarak, kazancın parametrenin bulunduğu dal kazancına göre duyarlığı hesaplanmıştır. Ardından elde edilen bu sonuç, dal kazancının parametreye göre duyarlığı ile çarpılarak istenilen sonuç sembolik olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The linear network model includes a number of components : resistors, capacitors, transformers, gyrator, etc. Each component of the network model has been characterized by a parameter and by a graphical symbol. Networks are made up of interconnections of these components. Each voltage-current relationship defines a mathematical operation. An operational symbol could be used to represent the mathematical operation, and these operational symbols could be interconnected into an operational diagram. The analysis of this operational diagram would provide an alternative means for determining transfer functions of networks. A signal flow graph is just such an operational diagram which represents a system of simultaneous linear equations: yf = Z tij Yi, i = l,2,3,...,m