Aberan sağ subklavyen arter ;ikinci trimester trizomi 21'li fetuslarda insidansı ve diğer ultrasonografik belirteçlerle ilişkisi
Aberran right subclavian artery;i̇ncidance and corelation with other signs of down sendrome markers
- Tez No: 396202
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AKERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aortik Arkın normal dallanma paterninde sağ subklavyel arter brakiosefalik arterden köken alır. Daha nadir varyantında aortik arktan ayrı dördüncü bir dal olarak ayrılıp, trakea ve özafagus arkasından dolaşıp sağ omza doğru yönelmektedir. Bu duruma aberan subklaviel arter(ARSA) denilir. Genellikle asemptomatik olmakla beraber çocukluk çağında özafagus basısı nedeniyle; disfaji, trakea basısı nedeniyle solunum sıkıntısına neden olabilir. Normal popülasyonda %1 olarak görülen bu durum, post-natal otopsi yapılan Down sendromlu bireylerde %30-40 oranında gözlenebilmektedir. Çalışmamızda amniyosentez ya da koryon villus biopsisi(CVS) gibi intrauterin invaziv işlemler sonucunda Down Sendromu saptanan fetuslarda ultrasonografik olarak ARSA varlığı ve eşlik eden diğer belirteçlerin bakısı yapılmıştır. Çalışmaya 24 Down Sendromu saptanan fetüs ile kontrol grubu olarak karyotipi normal olarak saptanan 100 fetüs dahil edilmiştir. 24 down sendromlu fetüsün 8'inde ARSA saptanmıştır. Kontrol grubunda ARSA saptanmadı. ARSA saptanan fetuslarda bu bulgu hiçbirinde izole olmadığı, eşlik eden ek anomali varlığı saptanılmıştır. Obstetri pratiğinde üç damar ve trakea görüntüsü alınırken fetüsların ARSA varlığı açısından incelenmelidir. Eşlik eden sonografik belirteçlerin varlığında aileye karyotipleme önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Subklavyel artery arises from the aortic arch right brachiocephalic artery in the normal branching pattern. More rarely, a fourth variant of the left as a separate branch of the aortic arch, wandering behind the trachea and esophagus are directed toward the right shoulder.This situation is called subklaviel aberrant artery (ARSA). ARSA is mostly asymptomatic, yet; dysphagia or respiratory distress can ocur due to compressin of the esophagus and trachea in childhood. This is seen as 1% in the general population status, post-natal autopsy in individuals with Down syndrome can be observed by 30-40%. In our study, fetuses that detected DOwn syndrome detected after invasive procedures like amniocentesis or chorionic villus biopsy (CVS), were examined the presence of ARSA and other accompanying ultrasonographic anomalies by ultrasound. Our study included 24 Down syndore detected fetuses and 100 normal karyotype fetuses. ARSA was detected 8 of 24 fetuses with Down Syndrome. ARSA was not detected in the control group. ARSA is not an isolated anomaly and accompanied with other ultrasonographic anomalies. In the practice of obstetrics, three vessels and trachea view should be examined for the presence of fetal ARSA. In the presence of other accompanying anomalies, patients should be offered for karyotype analysing.