Preoperatif anestezi bilgilendirmesinde broşür ile bilgilendirmenin veya sözel bilgilendirmenin preoperatif anksiyeteye olan etkisi
Brochure with information or verbal verification i̇s to effect of preoperative anxiety for information of the preoperative anesthesia
- Tez No: 396203
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBRAHİM YEGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Araştırma, hastaların ameliyatlarına uygun olan anestezi yöntemi hakkında, broşür ile görsel veya sözel olarak bilgilendirilmesinin, preoperatif anksiyeteye olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemi 01.11.2011 ve 29.02.2012 tarihleri arasında EÜTF Hastanesi Ortopedi Kliniği'nde elektif opere olacak 18-65 yaş arası ASA I-II sınıfına dahil olan, Türkçe okuma yazma bilen, anksiyete bozukluğu olmayan, son bir yıl içinde geçirilmiş fiziksel/ruhsal travması olmayan, sedatif, antidepresan, antiepileptik kullanımı olmayan, kooperasyon, anlama ve işitme sorunu olmayan hastalardan oluşmaktadır(N=86). Verilerin toplanmasında araştırmaya katılan hastaların sosyodemografik özellikleri, Durumluk Kaygı Ölçeği(DKÖ)(STAI-1) ve Sürekli Kaygı Ölçeği'ne(SKÖ)(STAI-2) ait maddeleri içeren üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırmada, görsel bilgilendirmenin hastaların anksiyete düzeylerine etkisi olmadığı, sözel bilgilendirmenin ise anksiyete düzeylerini azalttığı tespit edilmiştir. Yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, cinsiyet, meslek grupları, anestezi geçmişi, operasyon sınıfı ile preoperatif anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü. Sonuç olarak, sözel bilgilendirmenin hastalarda preoperatif anksiyetenin azaltılmasında önemli olduğu görüldü. Anestezi vizitlerinde hastalara daha çok zaman ayrılmasının, hasta hekim ilişkisini güçlendireceği, hastanın hekimine olan güvenini arttıracağı ve hastanın detaylı bilgi alabilmesinin anksiyetelerini azaltacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
According to the research, patients whose anesthesia method as the Visual or verbal informing with the brochure, which was conducted in order to evaluate the impact of preoperative anxiety. Research sampling 01.11.2011 and 29.02.2012 between EUMF Hospital Orthopedics clinic will be operated between the ages of 18-65 elective ASA I-II class, which included Turkish literacy, anxiety disorder, in the past year are not migrated, non-physical/spiritual trauma, sedative, antidepressant, non-use of antiepileptic, understanding and without a hearing problems consisted of patients (N = 86). Participants in the study patients on a collection of sociodemographic data features, State Anxiety Inventory Scale(STAI-1) and the Trait Anxiety Inventory Scale (STAI-2) is a questionnaire consisting of three parts containing materials are used.In the study, visual information is important to have no effect on the patients' anxiety levels, the verbal information is important to reduce anxiety levels were detected. Age, educational level, marital status, occupational groups, the history of anesthesia, showed no significant relationship between preoperative anxiety with the operations class. As a result, patients verbally informing is seen as important in reducing preoperative anxiety. Leaving more time to patients in the anesthesia visit, it will strengthen the doctor-patient relationship, to increase the confidence in the patient's physician and the patient's outcome was reached to reduce the anxiety being able to get detailed information.