İntertrokanterik femur kırıklı olgularda proksimal femur çivisi ve dinamik kalça vidasının karşılaştırılması
Comparison of dynamic hip screw and proximal femoral nails in intertrocanteric femoral fractures
  1. Tez No: 396201
  2. Yazar: ENES ÖÇALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZKAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve amaç: Kliniğimizde opere edilen, 65 yaş üzerindeki intertrokanterik femur kırığı olan 131 hastaya uygulanan, dinamik kalça vidası ile proksimal femur çivisi, cerrahi yöntemlerinin mortalite ve morbidite ile ilişkisini retrospektif olarak inceleyerek hangi hastaya hangi yöntem daha uygun sorusuna cevap aramaktır. Gereç ve yöntem: ege üniversitei ortopedi ve travmatoloji kliniğinde 2010-2013 yılları arasında intertrokanterik kalça kırığı nedeniyle 65 yaş üstü 131 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 77.85 (65-98) idi. Hastaların 72'si (%55) kadın, 59'u (%45) erkek idi. Bu hastaların preoperatif bekleme süresi 5 gündü (1-22). Hastaların Asa skorlamasına göre dağılımı 9'u ASA1, 69'u ASA2, 38'i ASA3 ve 15'i ASA4 idi. idi. Hastalara uygulanan anestezi tipi dağılımı şu şekilde idi. Hastaların 121'i (%92.4) spinal anestezi ile, 8'i (%6.1) epidural ve spinal anestezi ile ve 2'si (%1.5) genel anestezi ile opere olmuştur. Postoperatif deverede ölüm üzerine ASA skorunun, yaşın, preop bekleme süresinin, uygulanan anestezi tipinin mortalite üzerine etkisi ve fonksiyonel olarak hangi cerrahi tedavinin daha iyi olduğu araştırıldı. İstaistiksel olarak ki-kare testi kullanıldı. Sonuçlar: PFNA ile opere olanlar grup1, DHS ile ameliyat olanlar grup 2 olarak adlandırıldı. Grup 1 deki 98 hastanın 34'ü (%34.7), grup 2 deki 33 hastanın 8'i (%24.2) ölmüştü. Cinsiyeti kadın olan 48 hastanın Harris Kalça Skoru ortalama 70.81 iken erkek olan 41 hastanın kalça skoru ortalama 74.29 idi. Kalça kırığı nedeniyle opere edilien 131 hastadan 43'ün öldüğü tespit edildi. Bunların 11'i ilk 1 ayda, 15'i ilk 3 ayda, ilk bir yılda 24 idi. İlk 12 ayda ölenlerin ise 7'si(%29.2) ASA2, 9'u(%37.5) ASA3, 8'i(%33.3) ASA4 idi.,istatistiksel olarak ASA skoru ile ölümler arasındaki ilişki anlamı bulundu (p = 0.028). ve anlamlı ilişki bulundu. Yaş ile ASA skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0.05). Uygulanan anestezi tipi ile mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.66) Her iki implantta da başa yönlenen vidanın Tip-apeks mesafesinin 25 mm ve üzerinde olmasının cut-out için belirgin risk oluşturduğu sonucuna vardık. Cutout oluşmasında TAD mesafesinin yanısıra osteoporozun da etkili olduğu sonucuna vardık. Grup 1'de ortalama Harris Kalça Skoru 70.50 (14-87) iken, ikinci grupta Harris Kalça Skoru 77.32 (14-91) olarak bulundu. Tartışma: Yaşlı hastalarda kalça kırığı sonrası ölüm karşılaşılan bir durumdur. Bu çalışmamızda mortalitede etkili faktörleri ve fonksiyonel olarak hangi implant tipinin daha iyi olduğunu araştırdık. Bunun sonucunda ASA skorunun bu ölümler üzerinde en önemli faktör olduğunu istatistiksel olarak saptarken, yaş artıkça ASA skorunun arttığını istatistiksel olarak saptadık. Preoperatif bekleme süresinin ile mortalite arasında anlamlı bir ilişkisinin olmadığını saptadık. Sonuç olarak yaşlı kalça kırıklı hastalara mevcut sistemik hastalıklarının yarattığı dezavantajlar mümkün olduğunca ortadan kaldırıldığı optimal sürede opere edilmesinin mortalitenin azaltılması konusunda etkili olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
İntroduction and purpose : comparison for retrospective research of 131 patients over the age of 65 operated in our clinic in terms of mortality and morbidity of surgical methods which are dynamic hip screw and proximal femoral nail which were operated for intertrocanteic fracture of femur , in order to find out the most suitable method for defined fractures Methods: there are 131 patients 65years and older with intertrocanteric femoral fracture been threated between 2010-2013 in ege university orthopaedics and thraumatology clinic , entered our research. average age for the population was 77.85 (65-98). 72(55%) of them were female and 59(45%) were male. Preoperative delay time last up to 5(1-22) days. Patients were distributed by ASA scores as follows ; ASA1-9 , ASA2-69 , ASA3- 38 , ASA4- 15 and distributed by anesthesics type as follows ; 121 (92.4%) spinal , 8(6.1%) epidural+spinal and 2(1.5%) general anesthesics. Effects of ASA score, age , preoperative delay time and applied anesthesics type on mortality and defining which surgery could possibly be functionally better in postoperative period were matters of research. Kİ square test was used for statistic calculations. Those who were performed PFN were defined as group1 and those who were performed DHS were defined as group2. 34 (34.7%)of overall 98 patients in group1 and 8(24.2%) of overall 33 group2 patients were dead . 48 of female patients had Harris HİP score of 70.81 , whereas 41 male patients had Harris HİP score of 74.29 . 43 of total 131 patients operated for hip fracture were found to be dead of which 11 died within 1 month , 15 died within 3 months and 24 died within a year. 7 (29.2%)of those who died within a year had ASA2 , 9 (37.5%) had ASA3 , 8(33.3%) had ASA4 score. Relation between ASA scores and death ratioes was found to be statistically significant (p=0.028). There was statistically significant difference between age and ASA score (p0.05). There was not statistically significant difference among mortalities by applied anesthetics method(p=0.66). We concluded that , 25 mm and higher tip apex distance for the screw drove into head in both implants made an important risc for cut out. Furthermore , osteoporosis found out as a considerable cut out reason . Average Harris HİP score for group1 was 70.50(14-87) , whereas Harris HİP score for group2 was 77.32(14-91). Cocnclusion : Death is a predictable situation after hip fractures in elderly patients. We researched the influential factors in mortality and which implant could functionally be possibly better.We found out that ASA score was statistically the most effective factor on mortality ratioes and as the age rises ASA scores elevate. We also found out that Preoperative delay time statistically did not effect mortality. İn conclusion , operating elderly patients with a hip fracture within an optimal time as soon as difficulties made by systemic comorbidities ecarted is going to be effective to decrease mortality.