Hematolojik malignitelerde mıtf ve tbx3 proteinlerinin rolü
The role of mitf and tbx3 proteins i̇n hematologi̇cal mali̇gnanci̇es
- Tez No: 396219
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE UĞUR YAVUZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Organ sistemlerinin oluşumu ve tüm yaşam boyunca fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmeleri, organları oluşturan hücrelerin sağlıklı olmalarına ve çevresel koşullara uyum sağlayacak şekilde yapılarını değiştirebilmelerine bağlıdır. Yani hücrelerin; oluşumu, özelleşmesi, metabolizmalarını çevresel koşullara uyarlayabilmeleri, çevresel uyarılara göre bir yanıt oluşturabilmeleri ve hatta ölümleri tamamen gen düzeyinde transkripsiyonel kontrol ile sağlanır. Gerekli genlerin uygun zamanda, yeterli miktarda ve sürede ifade bulabilmesi ise transkripsiyon faktörü denilen ve DNA'ya bağlanarak gen ifadesini düzenleyen bir grup protein tarafından gerçekleştirilir. Tbx3 ve MITF adlı proteinler de birer transkripsiyon faktörüdür ve embriyolojik gelişimde önemli görevler üstlenmişlerdir. Bu proteinler, hücre bölünmesinde görev alan bazı genlerin ifadesini düzenleyerek hücreleri bölünmeye ve dolayısıyla çoğalmaya yönlendirmektedir. Embriyolojik gelişim esnasında veya yetişkin hayatta hücre yenilenmesinde çok gerekli olan bu etki, fizyolojik kontrol mekanizmalarının işlevsiz kalması durumunda tehlikeli bir hale gelmekte ve kontrolsüz hücre çoğalması veya farklılaşmasına yol açarak kanser gelişimine neden olmaktadır. Nitekim birçok kanser türünde Tbx3 ve MITF düzeylerinin arttığı saptanmıştır. Hematolojik kanserler köken aldıkları hücre tipine göre farklı mekanizmaları kullanarak gelişmektedir. Ama temel sorunun“kontrolsüz hücre çoğalması ve/veya farklılaşması”olduğu göz önüne alınırsa, doğrudan hücre döngüsünü etkileyebilen gen ürünlerinin ve kullandıkları mekanizmaların ortaya konulmasının gerek tanı evresinde gerekse tedavide önemli katkıları olabileceği de açıktır. Bu çalışmada öncelikle, hücre döngüsüne pozitif etkileri olduğu bilinen Tbx3 ve MITF transkripsiyon faktörleri ile birçok kanser türünün gelişmesinde görev alan, ancak hücre döngüsünü dolaylı olarak durduran PTEN proteinin hematolojik kanserlerdeki etkileri incelenmiştir. Toplam 40 hastanın kemik iliğinden elde edilen hücrelerdeki TBX3, MITF ve PTEN gen ifadeleri hem mRNA, hem de protein düzeyinde incelenmiş ve normal kemik iliği hücreleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development and maintenance of organ systems rely entirely on the presence of healthy and good functioning cells establishing the organs. The proliferation, differentiation, adaptation and responding to environmental cues and even death are all cellular mechanisms that are regulated via transcriptional control at the gene level. Transcription is the process of copying a part of the DNA template carrying the genetic code into messenger RNA and this cellular event is governed by a group of proteins called transcription factors, which are sequence specific DNA binding proteins. Tbx3 and MITF are both transcription factors involved in embryological development. Both of the proteins are capable of regulating expressions of some of the genes that play important roles in cell cycle and therefore can drive cells into proliferation. Although this is rather essential and useful during embryological development, it can be dangerous for the organism under conditions where physiological mechanisms malfunction. Actually, this forms the basis of cancer development, which essentially occurs as a consequence of uncontrolled cell proliferation and differentiation. In accordance with this, both Tbx3 and MITF have been demonstrated to be up-regulated in many forms of cancer. The mechanisms underlying haematological malignancies vary depending on the cell type they originate. However, because the main cellular event is“uncontrolled cell proliferation and differentiation”, it is obvious that identification of the genes and the mechanisms they employ in regulation of cell cycle will have an enormous effect both in diagnosis and treatment. In this study, Tbx3 and MITF were analysed in order to reveal their potential roles in expression of PTEN, which is an important gene that has been demonstrated to be inactivated in many different types of cancer. For this purpose, cells obtained from bone marrow of 40 leukaemia patients were analysed for expressions of TBX3, MITF and PTEN genes both at mRNA and protein levels.